Ucieczka do wolności z Bernadette McDonald

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Bernadette McDonald — pisarka kanadyjskiego pochodzenia, autorka kilku pozycji non-fiction, m.in. „Tomaž Humar” (2008), „Strażniczka gór” (2012), „Kurtyka. Sztuka wolności” (2017). Przez 20 lat pracowała jako dyrektor Banff Mountain Festival. Jej życie oraz twórczość pisarska skupione są wokół gór i wspinaczki. Zafascynowana dorobkiem polskich himalaistów z okresu PRL, którym poświęciła jedną ze swoich książek — „Ucieczka na szczyt”(2012). W tym roku była gościem 16. Krakowskiego Festiwalu Górskiego (28 XI – 02 XII 2018), gdzie opowiedziała o swoich spotkaniach z wybitnymi polskimi wspinaczami.

 

"Śladami polskich himalaistów" - przeczytaj wywiad z Bernadette McDonald.

 

- Advertisement -

Chociaż z wykształcenia jest muzykiem, bardzo szybko związała się ze środowiskiem górskim. Początkowo jako wolontariuszka na Banff Mountain Festiwal, następnie jako edytor w Banff Center Press, by wreszcie zostać dyrektorem festiwalu na całe dwadzieścia lat. Jak sama mówi: what I’ve been doing professionally, I became an amateur in. What I’ve been amateur in, became my profession (w tym, czym zajmowałam się zawodowo, stałam się amatorką. To, co było dla mnie amatorszczyzną, stało się moją profesją). Kariera pisarska przyszła do niej niespodziewanie. First book was almost an accident. (Pierwsza książka powstała niemalże przypadkowo). Podczas rozmowy z jednym z edytorów w Banff, poruszyła kwestię Elizabeth Hawley — amerykańskiej dziennikarki, kronikarki wypraw w Himalaje. Okazało się, iż Bernadette dysponuje ogromną ilością materiałów o życiu i pracy Elizabeth Hawley. Dyskusja zakończyła się propozycją ze strony wydawcy: napisz książkę. Niedługo potem powstała pierwsza biografia autorstwa McDonald.

 

Po długich miesiącach wertowania kronik i relacji ze zdobywania najwyższych szczytów świata, zainteresowanie polskimi himalaistami było jedynie kwestią czasu. Bernadette wspomina, że miała okazję przyjrzeć im się już w 1994 roku, podczas Festiwalu Filmowego w Katowicach. During a closing party at the climbing club in Katowice, I’ve realized that most of the greatest climbers of our times, had been in the room — all Polish. Only three of them possibly known outside of their own country. (W trakcie imprezy zamykającej festiwal, w klubie wspinaczkowym w Katowicach, zorientowałam się, że większość najlepszych wspinaczy naszych czasów znajduje się w jednym pomieszczeniu — wszyscy to Polacy. Prawdopodobnie tylko troje z nich znanych za granicą). Bernadette była nimi zafascynowana. Podziwiała ponadprzeciętną zdolność adaptacji Polaków do skrajnych warunków, siłę charakteru i tężyznę fizyczną. Their enormous capacity to overcome discomfort! Within the country and political system and then in the mountains. (Niezwykła umiejętność walki z dyskomfortem! W kraju, w ówczesnym systemie politycznym, a potem także w górach).

 

W 2011 roku Bernadette McDonald wydała książkę pt. „Ucieczka na szczyt – owoc długoletniego zainteresowania polskimi himalaistami. Opisała w niej losy Wandy Rutkiewicz (skomplikowanej i zawziętej kobiety, która jako pierwsza z Polski stanęła na Mount Everest i K2), Krzysztofa Wielickiego (którego określa jako „drobnego harcerzyka, co wbiegał na szczyty w zawrotnym tempie”), enigmatycznego Wojtka Kurtyki (filozofa-estetyka, wybitnego wspinacza i wizjonera niebanalnych przejść nie tylko w Himalajach), Jerzego Kukuczki (nad wyraz wytrzymałego i silnego, drugiego człowieka na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum — wszystkie 14 najwyższych szczytów). Pojawiają się także takie postacie jak Andrzej Zawada (wybitny kierownik zimowych wypraw wysokogórskich), wspinacze: Artur Hajzer, Andrzej Czok, Janusz Majer, Aleksander Lwow, Zygmunt Heinrich.

Bernadette McDonald dokumentuje najważniejszy, polski rozdział w historii wspinaczki w Himalajach — mówi Reinhold Messner, pierwszy zdobywca Korony Himalajów.

Opowieść wciąga w brutalny, ale jednocześnie piękny świat himalaizmu. Nie pozwala się oderwać aż do ostatniej strony.

Krzysztof Wielicki komentuje książkę w następujący sposób: to historia Polaków, którzy w poszukiwaniu wolności rzucili wyzwanie innym wspinaczom i wytyczyli nowe standardy w himalaizmie — a wszystko to, niosąc polską flagę na najwyższe szczyty świata.

 

 

Tour du Mont Blanc - w 170km dookoła korony Europy!

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ.