Strona główna Ciekawostki Aquanet dołącza do obchodów 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Aquanet dołącza do obchodów 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

0
Aquanet dołącza do obchodów 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Poznański Aquanet od wielu lat ubiera hydranty w biało-czerwone sweterki z okazji rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tym roku akcja ma szczególnie uroczysty charakter, z uwagi na okrągłą rocznicę zrywu.

Tyler, the Creator podbija świat mody. Zobacz najnowszą kolekcję!

Powstanie Wielkopolskie jest wydarzeniem, z którym identyfikuje się wielu poznaniaków i mieszkańców regionu. Pamięć o nim wiążę się w licznych rodzinach z pamięcią o biorącym w nim udział przodkach. Od kilku lat odnawiane są groby powstańców. Rodzą się też kolejne inicjatywy dla uczczenia kolejnych rocznic powstania. Kilka z nich wsparło poznańskie przedsiębiorstwo wodociągowe – Aquanet.

Akcja ubierania hydrantów została zainicjowana w 2013 roku, ale w związku z setną rocznicą jej zasięg został rozszerzony. W tym roku ubranych zostało sto hydrantów, a dodatkowo akcja zagościła w niektórych podpoznańskich miejscowościach.

100-lecie Powstania Wielkopolskiego należało uczcić w wyjątkowy sposób i wypadało zrobić przynajmniej setkę kubraczków. Co roku ubranka robią panie z Domu Pomocy Społecznej „Słoneczna Przystań” na Dębcu, teraz wsparły je przedstawicielki grupy „Bombardowanie włóczką” wraz z Kinem w Bramie 46 na Łazarzu oraz z Gminnego Ośrodka Kultury „Sokół” w Czerwonaku.

Na budynku Biura Obsługi Klienta Aquanet zainstalowano ogromną biało-czerwoną rozetę, symbol, jaki powstańcy przypinali do swoich ubrań i pruskich mundurów. Przedsiębiorstwo wraz kilkoma innymi firmami branży komunalnej zachęca Wielkopolan do noszenia rozetek przy ubraniach w ramach kampanii “Przypnij kokardę”.

Poszukiwany poznański artysta! Tęsknimy! 

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany. Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar. Nazajutrz 27 grudnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.

Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową. Było to jedno z czterech, obok powstania wielkopolskiego 1806 roku, powstania sejneńskiego w 1919 roku i II powstania śląskiego w 1920 roku, zwycięskich powstań w dziejach Polski. Pierwsze z polskich powstań z tamtego okresu, które umożliwiło realizację wszystkich założonych celów.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ 🙂