Student z Wrocławia drukuje w 3D protezy dla okaleczonych psów

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Jeden ze studentów na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (UPWr) – Maciej Szczepański – zdobył stypendium na realizację projektu wykorzystania technologii druku 3D w produkcji protez dla zwierząt. 

Na początek mężczyzna wydrukuje dwie protezy: dla 3-letniej Soni, którą potrącił samochód i niestety suczka straciła część tylnej łapy i dla 8-letniego Leto, któremu pociąg przejechał przednią łapę. 

Maciej Szczepański to laureat pierwszej edycji programu stypendialnego „Magistrant wdrożeniowy na UPWr„. 

- Advertisement -

Program ten wspiera studentów, których prace magisterskie wyróżniają się kreatywnością, wysokim potencjałem naukowym i innowacyjnością. Zgłaszane projekty muszą również odpowiadać potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa.

Studenci w ramach tego projektu otrzymują stypendium w wysokości 1500 zł miesięcznie przez pół roku (z możliwością przedłużenia go o kolejne 6 miesięcy), pracując nad realizacją prac naukowych ściśle współpracując z promotorami.

Promotorem projektu naukowego Macieja Szczepańskiego jest prof. Jakub Nicpoń.

– Interesuję się ortopedią weterynaryjną i już od dawna myślałem o tym, by druk 3D wykorzystać do leczenia zwierząt z częściową amputacją kończyn. To dużo tańsza metoda niż np. endoproteza.  W Polsce to temat świeży, dopiero raczkujący, ale np. w Stanach Zjednoczonych to powszechna, alternatywna metoda leczenia okaleczonych zwierząt – opowiada student, który w realizowanym na UPWr. projekcie za pomocą wycisków i skanowania cyfrowego tworzy protezy pod wymiar dla dwóch psów.

Czytaj: Wrocław: powstały hotele dla owadów

Zwierzęta miały bardzo dużo szczęścia, bowiem dostały szansę na lepsze życie trochę przypadkiem.

– Pierwszego psa podpowiedziała mi pani weterynarz z rodzinnego miasta Opoczna, drugiego znajoma z roku. Właściciele zgodzili się bez namysłu. Jestem pewny, że pomogę ich pupilom – mówi stypendysta.

– Chcę, żeby mój projekt był powszechny, by pomagał w zatrzymaniu postępujących zwyrodnień układu mięśniowego i stawów, i poprawiał jakość życia psów. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mógł pomagać jak największej liczbie zwierząt – dodał Stypendysta.

Czytaj: Nowy cmentarz komunalny we Wrocławiu pomieści 87 tys. grobów