Student z Wrocławia drukuje w 3D protezy dla okaleczonych psów

0
490
Student UPWr Maciej Szczepański zdobył stypendium na realizację projektu wykorzystującego technologię druku 3D w produkcji protez dla psów. Źródło: Twitter/UPWr

Jeden ze studentów na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (UPWr) – Maciej Szczepański – zdobył stypendium na realizację projektu wykorzystania technologii druku 3D w produkcji protez dla zwierząt. 

Na początek mężczyzna wydrukuje dwie protezy: dla 3-letniej Soni, którą potrącił samochód i niestety suczka straciła część tylnej łapy i dla 8-letniego Leto, któremu pociąg przejechał przednią łapę. 

Maciej Szczepański to laureat pierwszej edycji programu stypendialnego „Magistrant wdrożeniowy na UPWr„. 

Program ten wspiera studentów, których prace magisterskie wyróżniają się kreatywnością, wysokim potencjałem naukowym i innowacyjnością. Zgłaszane projekty muszą również odpowiadać potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa.

Studenci w ramach tego projektu otrzymują stypendium w wysokości 1500 zł miesięcznie przez pół roku (z możliwością przedłużenia go o kolejne 6 miesięcy), pracując nad realizacją prac naukowych ściśle współpracując z promotorami.

Promotorem projektu naukowego Macieja Szczepańskiego jest prof. Jakub Nicpoń.

– Interesuję się ortopedią weterynaryjną i już od dawna myślałem o tym, by druk 3D wykorzystać do leczenia zwierząt z częściową amputacją kończyn. To dużo tańsza metoda niż np. endoproteza.  W Polsce to temat świeży, dopiero raczkujący, ale np. w Stanach Zjednoczonych to powszechna, alternatywna metoda leczenia okaleczonych zwierząt – opowiada student, który w realizowanym na UPWr. projekcie za pomocą wycisków i skanowania cyfrowego tworzy protezy pod wymiar dla dwóch psów.

Czytaj: Wrocław: powstały hotele dla owadów

Zwierzęta miały bardzo dużo szczęścia, bowiem dostały szansę na lepsze życie trochę przypadkiem.

– Pierwszego psa podpowiedziała mi pani weterynarz z rodzinnego miasta Opoczna, drugiego znajoma z roku. Właściciele zgodzili się bez namysłu. Jestem pewny, że pomogę ich pupilom – mówi stypendysta.

– Chcę, żeby mój projekt był powszechny, by pomagał w zatrzymaniu postępujących zwyrodnień układu mięśniowego i stawów, i poprawiał jakość życia psów. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mógł pomagać jak największej liczbie zwierząt – dodał Stypendysta.

Czytaj: Nowy cmentarz komunalny we Wrocławiu pomieści 87 tys. grobów