Nowy cmentarz komunalny we Wrocławiu pomieści 87 tys. grobów

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Nekropolia o powierzchni ponad 30 ha ma powstać przy ul. Avicenny na Oporowie i mieć połączenie pieszo-rowerowe z obecnym Cmentarzem Grabiszyńskim. Cmentarz będzie miał 87 tysięcy miejsc do pochówku.

O tym cmentarzu mówiło się już od kilku lat. Teraz miasto rozpoczęło tzw. wstępne konsultacje rynkowe w sprawie budowy dla podmiotów zainteresowanych budową nowego cmentarza komunalnego.

Nowy cmentarz powstanie na Oporowie pomiędzy ul. Awicenny i cmentarzem Grabiszyńskim. Będzie to druga pod względem wielkości nekropolia we Wrocławiu. Miasto zaczęło właśnie konsultacje rynkowe w sprawie wybudowania cmentarza.

- Advertisement -

Czytaj: Ćwiczenia ruchowe i oddechowe w Operze Wrocławskiej dla osób po COVID-19

Połączenie cmentarzy

Nowy cmentarz będzie miał ponad 30 hektarów. Część przeznaczona do chowania zmarłych będzie miała ponad 15 hektarów, więc będzie 87 tysięcy miejsc do pochówku, w tym blisko 19 tysięcy na urny. 

10 hektarów to będą tereny zielone, a 2,5 hektara przeznaczono na alejki. Zostanie też wybudowana kaplica cmentarna orz drogi i kładka z chodnikiem łącząca nowy cmentarz z istniejącym już cmentarzem Grabiszyńskim. 

Inwestycja zostanie podzielona na dwa etapy. Pierwszy etap to m.in. zbudowanie kaplicy, budynku administracyjno-biurowego z publicznymi toaletami, centralnego placu wejściowego, głównej alei, kolumbariów, przygotowanie terenu powierzchni kwartałów do pochówków, punkty czerpania wody, ławki, ogrodzenie dla I etapu z bramami i furtkami oraz ogrodzenie tymczasowe dla II etapu budowy. Powstaną chodniki, parking na 240 aut, kładka nad Ślęzą do cmentarza Grabiszyńskiego.

Drugi etap dotyczy przygotowania prawie 8 hektarów powierzchni grzebalnej dla ponad 50 tysięcy miejsc pochówku.

Ratusz czeka na zgłoszenia

Wrocław chce wybudować cmentarz w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Oznacza to, że firma, która wybuduje cmentarz, będzie nim także zarządzała i utrzymywała.

Trzeba będzie ustalić zasady, na jakich miasto będzie korzystało z cmentarza oraz szczegóły wynagrodzeń. Na zgłoszenia partnerów ratusz czeka do końca marca. W kolejnym etapie przygotowywania inwestycji ogłoszony zostanie przetarg na budowę cmentarza.

Inwestycja według założeń miasta będzie kosztować 111 mln zł w pierwszym etapie i blisko 70 mln zł w drugim.

Czytaj: Budynek Concordia Design Wrocław uznany za najlepszy na świecie!