Poznaj najbardziej kolorowe miasta świata. W rankingu także polskie miasto!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Brytyjski „The Telegraph” wyłonił najbardziej kolorowe miasta i dzielnice na świecie. W zestawieniu znalazło się także jedno polskie miasto. Jesteście ciekawi które? Czytajcie dalej! 

Miasta wcale nie muszą być szare, ponure i zabetonowane. Żywe kolory sprawiają, że człowiekowi chce się żyć. Przedstawiamy najpiękniejsze kolorowe miasta na świecie.

1. Hawana, Kuba

- Advertisement -

Zdjęcie: Kamira/Shutterstock

Wiele kolorowych budynków na Starym Mieście. Widok uwieczniany na pocztówkach. Oczywiście w pochmurny dzień budynki prezentują się mniej barwnie, ale i tak zawsze dodają uroku starej Hawanie. Aż się cieplej na sercu robi.

2. Szafszawan, Maroko

Zdjęcie: facebook.com 

Jedno z bardziej charakterystycznych miast na świecie – Szafszawan. Miasto jest niezwykłe nie tylko ze względu na malownicze położenie, ale także z powodu niebieskiego koloru ścian budynków w medynie. Na niebiesko malowane są nie tylko budynki, ale też mury i ulice. Prawdopodobnie wynika to z przekonania o świętym znaczeniu koloru.

3. Vernazza, Cinque Terre, Włochy


Zdjęcie: facebook.com

Kolorowa, bajeczna i radosna Vernazza wraz z czterema pozostałymi ośrodkami Cinque Terre według wielu opinii uznawana jest za najcudowniejsze miasteczko. To włoskie miasteczka rybackie wybudowane na skalistych brzegach Wybrzeża Liguryjskiego. Największy urok sprawiają kolorowe fasady, które zapierają dech w piersiach.

4. Pachuca, Meksyk 

Zdjęcie: Presidencia de la República Mexicana, Wikimedia Commons,  CC BY 2.0.

Uboga dzielnica Las Palmitas przeszła gruntowną zmian. Młodzi artyści wyszli z inicjatywą i pomalowali fasady 209 położonych na wąskich uliczkach domu żywymi barwami, a całość składa się na jeden wielki, tęczowy mural. Dziś efekty kolorowej rewolucji przyjeżdżają oglądać tysiące  turystów i fotografów z całego świata.

5. Kopenhaga, Dania

Zdjęcie: pixabay.com 

Kolorowy bulwar  Nyhavn to nieodłączny obrazek Kopenhagi. To jaskrawo kolorowe XVII i XVIII-wieczne kamienice wybudowane wzdłuż kanału Nyhavn.

6. Guanajuato, Meksyk


Zdjęcie: facebook.com 

Guanajuato to piękne miasto położone w centrum Meksyku. Jest to jedno z najważniejszych historycznie miast kraju. Guanajuato zachwyca swoim unikalnym urokiem, kolorowymi domami w stylu kolonialnym i malowniczymi placami.

7. Dżodhpur,  Jodhpur, Indie

Zdjęcie: Shutterstock

Dżodhpur (Jodhpur) to miasto leżące na pustyni Thar w indyjskim Radżastanie. Czym się wyróżnia? Pięknym widokiem domów w starej części miasta pomalowanych na niebieski kolor. Dlatego nieoficjalna nazwa Dżodhpuru – Niebieskie Miasto (Blue City).

8. Tirana, Albania

Zdjęcie: Shutterstock

Burmistrz miasta Edi Rama – z wykształcenia i zawodu artysta malarz – wyszedł z inicjatywą, że odmaluje Tirana. Właśnie dlatego budynki zostały pomalowane na jaskrawe kolory w różnych kombinacjach.

9. Wrocław, Polska

Zdjęcie: Shutterstock

W rankingu znalazło się także polskie miasto. Co jak co, ale kolorów rynkowi we Wrocławiu nie można odmówić.

Koniecznie odwiedź naszą stronę f7wroclaw.pl

10. San Francisco, USA

Zdjęcie: Shutterstock

Piękna architektura, cudowne plaże, wspaniałe parki – takie jak San Francisco. Plus amerykański luz i europejska atmosfera intelektualnego fermentu, które wielokolorowemu miastu – otwartemu na środowiska LGBT – dodają jeszcze więcej „tęczowego”  klimatu.

11. Buenos Aires, Argentyna

Zdjęcie: Shutterstock

Portowa dzielnica La Boca jest owiana złą sławą. W przewodnikach, w folderach czy nawet od samych mieszkańców można się dowiedzieć, iż lepiej się nie zapuszczać w te rejony, gdyż może się to źle skończyć. Jednak jak tu nie odwiedzić La Boca, która emanuje kolorami. Elewacje domów wzdłuż ulicy Caminito są w różnych kolorach i wygląda to naprawdę ciekawie.

12. Valparaiso, Chile

Zdjęcie: pl.dreamstine.com

Valparaiso to centrum chińskiej kultury i sztuki. Czasami bywa nazywane „perłą Pacyfik”. Pomimo że wielokrotnie było niszczone przez trzęsienia Ziemi, nadal nie straciło blasku i przyciąga turystów przez wielobarwną zabudowę.

13. Kapsztad, Republika Południowej Afryki

Zdjęcie: commons.wikimedia.org

Bo-Kaap, wielokulturowa dzielnica Kapsztadu, zwana także malajską, leży na zachód od centrum miasta. To zdecydowanie jego najbardziej egzotyczna część. Można tam zobaczyć różnokolorowe, pastelowe domu pochodzące z XVIII i XIX w. Ciekawostką jest fakt, że dawniej mieszkali w nich niewolnicy.

14. Salvador, Brazylia

Zdjęcie: brol.com

Kolorowy krajobraz Pelourinho – historycznego centrum miasta – przyciąga wzrok wielu turystów. To w tym miejscu organizowany jest największy uliczny karnawał świata.

Nie wiesz jak rozkręcić biznes? Dowiedź się tutaj! 

Źródło: The Guardian