Koniec stycznia jest dla mnie wielce ekscytujący, będę bowiem pierwszy raz miał okazję podróżować samolotem. Zapoznając się jednak ze statystykami Urzędu Lotnictwa Cywilnego Polacy latają dużo, więc nie ma się chyba czego bać. Mój dwugodzinny lot odbywa się na odcinku Ławica Poznań – Londyn Luton. A gdzie najchętniej lataliśmy w 2018 roku?
Przeczytaj: Nowe, bezpośrednie połączenie z Warszawy do Azji
Lotnisko Chopina w zeszłym roku ugościło aż 17,7 miliona pasażerów. Wygląda na to, że jestem w większości, ponieważ najpopularniejszym kierunkiem był właśnie Londyn, do którego z Warszawy można dostać dzięki trzem przewoźnikom: LOT, WizzAir i easyJet. W poprzednim roku od stolicy do stolicy podróżowało prawie milion pasażerów.
Kolejne miejsca na liście najpopularniejszych kierunków, do których wylatywaliśmy z Warszawy zajmują: Paryż (573 tys. pasażerów), Frankfurt (534 tys.), Kijów (495 tys.) i Amsterdam (495 tys.). Zaskoczeniem na tegorocznym podsumowaniu jest stolica Ukrainy, gdzie liczba pasażerów rosła zdecydowanie najszybciej. W analogicznym okresie zeszłego roku, loty z Polski do naszego wschodniego sąsiada przemieściły w 2017 roku 295 tys. pasażerów, a w roku ostatnim aż 518 tys. osób. Dzięki temu Ukraina wskoczyła do czołowej dziesiątki najważniejszych tras z Polski.
Katowickie lotnisko bije rekordy obsługując w zeszłym roku 4,838 miliona podróżnych, co w skali 12 miesięcy daje wzrost o 25%. Nie ma natomiast zaskoczeń jeśli chodzi o kierunki podróży, dominuje ruch emigracyjny. Najpopularniejsze kierunki to Wielka Brytania (770 tys. pasażerów), Niemcy (546 tys.), Włochy (253 tys.), Holandia (186 tys.) i Norwegia (186 tys.).
Gwiazda estrady koncertuje z okazji 55-lecia swojej działalności!
Co z mniejszymi lotniskami? Siłą rzeczy w takich portach jest mniej kierunków urlopowych, rządzą więc trasy emigracyjne. Ale nie można też bagatelizować połączeń krajowych, których potencjał jest coraz większy. Tak jest na przykład w Rzeszowie, gdzie w ubiegłym roku obsłużono około 771 tys. pasażerów. Prawie połowa tej liczby, czyli ponad 400 tys. pasażerów korzystała z połączeń Ryanaira do Wielkiej Brytanii i Irlandii. Natomiast ponad 250 tys. ludzi podróżowało w zeszłym roku na trasie krajowej LOT do Warszawy, która była zdecydowanie najpopularniejszym połączeniem ze stolicy Podkarpacia. Podobnie sytuacja wyglądała na lotnisku w Szczecinie, które nie podało jeszcze pełnych danych za 2018 rok, ale widać już wyraźne preferencje podróżników. Z aktualnie dostępnych danych dotyczących okresu od stycznia do końca września wynika, że lotnisko obsłużyło w tym okresie ponad 404 tys. osób. Z tej liczby aż 155 tys. osób podróżowało na trasie między Szczecinem i Warszawą.
Podróżowanie samolotami jest z roku na rok coraz bardziej korzystne i komfortowe. Mimo, że część przewoźników rezygnuje z udziału w Polskim rynku, wciąż możemy zanotować tendencję wzrostową w wybieraniu transportu powietrznego. Ja nie mogę się doczekać, żeby dołączyć do grona milionów podróżujących samolotami. Wielki świecie, nadchodzę!
Źródło: fly4free.pl
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!