Strona główna Fakty Pomarańczowe miasto – burza piaskowa w Kairze

Pomarańczowe miasto – burza piaskowa w Kairze

0
Pomarańczowe miasto – burza piaskowa w Kairze
fot: źródło

Dramatyczna sytuacja w Kairze. Są ofiary śmiertelne.

Burza piaskowa spowodowała ogromne trudności w ruchu drogowym, komunikacji lotniczej. Zamknięto lotniska, zamknięto porty morskie w Suezie i Zeitiyacie nad Morzem Czerwonym oraz w Aleksandrii i Dekheili nad Morzem Śródziemnym. Widoczność jest praktycznie znikoma, co prowadzi do wypadków. Podczas dachowania autobusu w muhafazie Kafr al-Sheikh zginęły cztery osoby, pozostali podróżni są ranni. Burza piaskowa przyczyniła się także do zawalenia budynku w muhafazie Port Said. Lokalne media podają, że podczas wypadku zginęła jedna osoba.

Oprócz wypadków komunikacyjnych sporym zagrożeniem jest również sam piasek – osoby, mające trudności z oddychaniem nie powinny opuszczać domów do czasu aż jakość powietrza nie ulegnie poprawie. Część mieszkańców korzysta z maseczek, jednak nawet one nie dają stuprocentowej ochrony.

– Piasek mam dosłownie wszędzie, w oczach i na języku. To jedna z najpotężniejszych burz, jakie pamiętam. – wypowiadają się Egipcjanie.

W powietrzu szaleją drobinki piasku unoszone przez wiatr o prędkości nawet 50 km/h. Niebo przybrało ciemnopomarańczowy odcień, całe miasto spowite jest piaskową mgłą. Zdjęcia miasta wyglądają niczym robione w sepii, tymczasem tak prezentuje się egipska rzeczywistość.

– Zmienia się kolor powietrza. Jest coś w rodzaju mgły. Nic nie widać. Mam nadzieję, że Bóg nas dostrzeże przez tę chmurę – powiedział agencji informacyjnej Reutera motocyklista podróżujący przez Kair. Sytuacja dla motocyklistów jest nad wyraz trudna, korzystanie z tego środka transportu jest właściwie niemożliwe.

Przeczytaj: Francuskie Alpy nad chmurami.

Burza rozpoczęła się 16 stycznia – w zaledwie kilka chwil Kair stał się pomarańczowym miastem. Siła zjawiska jest ogromna, podobnie jak straty, jakie powoduje. Na szczęście, obecnie pogoda ulega poprawie, a rząd rozpoczyna ponowne otwieranie portów. Jednak potrzeba kilku dni zanim powietrze odzyska pełną przejrzystość.

fot: źródło
fot: źródło
fot: źródło
fot: źródło
fot: źródło

Artykuł: źródło

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl