Bahrajn w Zatoce Perskiej ma nadzieję przyciągnąć nurków z całego świata dzięki nowemu „podwodnemu parkowi rozrywki” – rozległemu miejscu do nurkowania o powierzchni 100 000 metrów kwadratowych. Największą atrakcją tego podwodnego lunaparku będzie zatopiony Boeing 747.
Całkowite obumarcie raf koralowych to już nie fantastyka naukowa, a realne zagrożenie. Oprócz nieodwracalnych zmian w ekosystemie, zjawisko dotyka też turystykę na całym świecie. Odpowiedzią mają być parki rozrywki ze sztucznymi rafami koralowymi. Największy z nich już w tym roku ma zostać otwarty w Bahrajnie.
Zapowiadane za pośrednictwem państwowej agencji prasowej Bahrajnu miejsce nurkowania wyposażone będzie w liczne rzeźby artystyczne i sztuczne rafy koralowe, które z czasem mają obrosnąć podwodną roślinnością. Organizatorzy twierdzą, że nowa atrakcja w Bahrajnie ma wspomagać rozwój życia morskiego i być przyjazna dla środowiska. Jednak wśród naukowców zdania na ten temat są podzielone.
Eko, czy nie eko?
Z jednej strony sztuczne rafy zapewniają strukturę morskim organizmom. Problem jednak w tym, że materiały, których używa się do ich konstruowania, a także te występujące w zatopionym samolocie – stopy miedzi, aluminium, ołów i stal – mogą podlegać korozji i oddziaływać na otaczające organizmy morskie. Do tego korozja może stać się zagrożeniem dla bezpieczeństwa odwiedzających podwodny park nurków. Agencja Turystyki Bahrajnu bardzo szybko odpowiedziała na te zarzuty, zapewniając, że samolot zostanie specjalnie przygotowany, zanim zostanie opuszczony do wody. Usunięte zostaną wszystkie przewody z układów hydraulicznych, pneumatycznych i paliwowych oraz wszystkie izolacje, tworzywa sztuczne i inne potencjalnie toksyczne substancje.
Atrakcje parku wodnego
Zatopiony Boeing 747 ma być flagową atrakcją parku. 70-metrowy samolot to wycofany ze służby, specjalnie przygotowany samolot. Podwodny projekt jest efektem partnerstwa między Najwyższą Radą ds. Środowiska, Urzędem Turystyki Bahrajnu, a prywatnymi inwestorami. Będzie można go zwiedzać zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Pod wodą znajdziemy również wierną replikę domu kupca perłowego Bahrajnu – w pełni umeblowaną i udekorowaną. Po kilku latach, obrastająca go roślinność ma nadać mu post-apokaliptyczny wygląd.