Podwodny park rozrywki w Bahrainie. Zatopią tam wrak Boeinga 747.

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Bahrajn w Zatoce Perskiej ma nadzieję przyciągnąć nurków z całego świata dzięki nowemu „podwodnemu parkowi rozrywki” – rozległemu miejscu do nurkowania o powierzchni 100 000 metrów kwadratowych. Największą atrakcją tego podwodnego lunaparku będzie zatopiony Boeing 747.

Całkowite obumarcie raf koralowych to już nie fantastyka naukowa, a realne zagrożenie. Oprócz nieodwracalnych zmian w ekosystemie, zjawisko dotyka też turystykę na całym świecie. Odpowiedzią mają być parki rozrywki ze sztucznymi rafami koralowymi. Największy z nich już w tym roku ma zostać otwarty w Bahrajnie.

- Advertisement -

Zapowiadane za pośrednictwem państwowej agencji prasowej Bahrajnu miejsce nurkowania wyposażone będzie w liczne rzeźby artystyczne i sztuczne rafy koralowe, które z czasem mają obrosnąć podwodną roślinnością. Organizatorzy twierdzą, że nowa atrakcja w Bahrajnie ma wspomagać rozwój życia morskiego i być przyjazna dla środowiska. Jednak wśród naukowców zdania na ten temat są podzielone.

Eko, czy nie eko?

Z jednej strony sztuczne rafy zapewniają strukturę morskim organizmom. Problem jednak w tym, że materiały, których używa się do ich konstruowania, a także te występujące w zatopionym samolocie –  stopy miedzi, aluminium, ołów i stal – mogą podlegać korozji i oddziaływać na otaczające organizmy morskie. Do tego korozja może stać się zagrożeniem dla bezpieczeństwa odwiedzających podwodny park nurków. Agencja Turystyki Bahrajnu bardzo szybko odpowiedziała na te zarzuty, zapewniając, że ​​samolot zostanie specjalnie przygotowany, zanim zostanie opuszczony do wody. Usunięte zostaną wszystkie przewody z układów hydraulicznych, pneumatycznych i paliwowych oraz wszystkie izolacje, tworzywa sztuczne i inne potencjalnie toksyczne substancje.

Atrakcje parku wodnego

Zatopiony Boeing 747 ma być flagową atrakcją parku70-metrowy samolot to wycofany ze służby, specjalnie przygotowany samolot. Podwodny projekt jest efektem partnerstwa między Najwyższą Radą ds. Środowiska, Urzędem Turystyki Bahrajnu, a prywatnymi inwestorami. Będzie można go zwiedzać zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Pod wodą znajdziemy również wierną replikę domu kupca perłowego Bahrajnu – w pełni umeblowaną i udekorowaną. Po kilku latach, obrastająca go roślinność ma nadać mu post-apokaliptyczny wygląd.

https://www.instagram.com/p/Bs0g6nLAQ6d/?utm_source=ig_embed