Ekologiczny projekt dachu katedry Notre Dame zasilany energią słoneczną.

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

W zeszłym miesiącu francuscy ustawodawcy ogłosili, że zorganizują międzynarodowy konkurs na projekt, w jaki sposób katedra Notre Dame powinna zostać zrekonstruowana.

Francuska firma architektoniczna Vincent Callebaut niedawno pokazała swój pomysł na odbudowę katedry, który od razu przechwyciły serwisy społecznościowe. Ich projekt zakłada zbudowanie szklanej iglicy zasilanej energią słoneczną.

Projekt pokrycia dachowego Palingenesis, co oznacza po grecku odrodzenie lub regeneracja, zawiera masywną iglicę i system szklarniowy, który wygeneruje czystą energię dla katedry.

- Advertisement -

„Nowa drewniana rama pokryta jest trójwymiarową sukienką ze szkła kryształowego podzieloną na fasetowane elementy w kształcie rombu. Kryształy te składają się z aktywnej warstwy organicznej, wykonanej z węgla, wodoru, azotu i tlenu, która pochłania światło i przekształca je w moc. Energia ta, przechowywana w wodorowych ogniwach paliwowych, będzie bezpośrednio rozpowszechniana w całej katedrze. Aby uniknąć efektu cieplarnianego, te krystaliczne łuski otwierają się na dnie ramy wzdłuż akroteracji nawy i transeptu, tworząc naturalny przepływ powietrza w kierunku wierzchołka iglicy, który naśladuje komin napędzany wiatrem”.

Ponadto, na dachu można stworzyć ogród, którym zająć mogliby się pracownicy katedry lub pracownicy charytatywni, co pozwoliłoby na zebranie około 21 ton owoców i warzyw.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Multimilioner przekaże 100 milionów euro na odbudowę Notre Dame.

Pomimo oczywistych innowacji stojących za ich projektami, Callebaut nie jest jedyną firmą, która przyjęła ekologiczne podejście do swoich projektów.

Przedstawiciele Summum Architecture powiedzieli Fast Company, że mają nadzieję zrekonstruować dach jako sanktuarium zagrożonych ptaków i owadów. Z drugiej strony Studio Nab chce zbudować szklarnię , w której ule mogłyby pomieścić 180 000 pszczół miodnych, które przetrwały pożar w Notre Dame. Sanktuarium zapylaczy służyłoby również jako centrum edukacyjne dla społeczeństwa. W międzyczasie holenderska firma architektoniczna Studio Drift zaproponowała zbudowanie iglicy i dachu wykonanego w całości z przetworzonego plastiku oceanicznego.

Niezależnie od konkurencji, Callebaut twierdzi, że wierzy, że jej konstrukcja najlepiej nadaje się do adaptacji starożytnego budynku na bardziej użyteczny punkt orientacyjny miasta.

Źródło: GoodNewsNetwork

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!

Koniecznie odwiedź www.f7sport.pl