Strona główna Ciekawostki Niewidzialny dom pod Warszawą

Niewidzialny dom pod Warszawą

0
Niewidzialny dom pod Warszawą
fot: źródło

W Parku Kampinoskim w Izabelinie, niedaleko Warszawy, powstał oryginalny dom. Lustrzana elewacja sprawia, że budynek wtapia się w otaczający las.

Lewitującą wille zaprojektował Marcin Tomaszewski z łódzkiego studia REFORM. Projekt przyciąga uwagę nie tylko rodzimych architektów, ale również budzi zainteresowanie wśród zagranicznych miłośników architektury. Wyjątkowość budynku przede wszystkim polega na iluzji, jaką budują lustrzane elementy.

Budynek sprawia wrażenie, jakby unosił się w powietrzu. Odbijające się konary drzew, otaczająca przyroda stają się częścią projektu. W założeniach architekta gmach miał łączyć się z naturą, nie tyle z nią walczyć, co koegzystować. Willa stała się integralną częścią lasu – nie da się ukryć, że wygląda, jakby została z lasu stworzona.

Zachwyt wzbudza także wnętrze. Dwie kondygnacje oraz 400 metrów kwadratowych robi wrażenie – dom nie tylko zaskakuje lustrzaną elewacją, ale również przestrzennością.  Wnętrze jest na wskroś nowoczesne, co ciekawie kontrastuje z dzikością otaczającej przyrody. Pomieszczanie utrzymano w jasnych kolorach – przeważa biel, beż, jasny brąz. Naturalne kolory nie przytłaczają widoku lasu, który wyłania się zza okien.

fot: źródło
fot: źródło
fot: źródło

Wśród licznych zachwytów pojawiają się głosy krytyki, które wskazują na zagrożenie, jakie niesie ze sobą lustrzany dom. Nie tylko ptaki, ale również inne leśne zwierzęta, mogą ulec iluzji i uderzać w niewidzialne ściany. Podobne obawy wykazywali estońscy producenci, którzy zajmują się sprzedażą lustrzanych brył. Każdy, kto chce stać się właścicielem domu podobnego do tego w Izabelinie, może zakupić niewielki moduł ÖÖD i stworzyć swoje własne, niewidzialne pomieszczenie. Na dachu lustrzanych sześcianów umieszcza się sztuczne orły, które mają odstraszać ptaki.

Już za 36 tysięcy dolarów można zakupić bryłę pokrytą lustrzaną taflą. Jeden elementy ma 18 metrów kwadratowych, jednak firma ÖÖD umożliwia dołączanie modułów do siebie i tworzenia domów o większej powierzchni. Dzięki temu można zbudować nie tylko niewielkie pomieszczenie, ale nawet restaurację czy prawdziwy apartament. W odróżnieniu od willi spod Warszawy, modułowe lustrzane domy posiadają front wyłożony drewnem.

fot: źródło

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl