Strona główna Ciekawostki Nowy rekord! Najwyższy budynek z drewna wyższy o ponad 30 metrów od poprzednika!

Nowy rekord! Najwyższy budynek z drewna wyższy o ponad 30 metrów od poprzednika!

0
Nowy rekord! Najwyższy budynek z drewna wyższy o ponad 30 metrów od poprzednika!

Do tej pory najwyższym drewnianym budynkiem na świecie był 53 metrowy Brock Commons Tallwood House w Vancouver. Jednak dzięki Voll Arkitekter sytuacja zmieniła się drastycznie – o ponad 30 metrów!

Zobacz też: Kolejny gigant sklepowy zachęca konsumentów do ekologicznych wyborów!

Nowo powstający hotel Mjøstårnet w Norwegii, to trzeci najwyższy budynek w kraju, zaprojektowany przez Voll Arkitekter. Budynek mierzący aż 85,4 metra jest skonstruowany ze specjalnie spreparowanego i laminowanego drewna, co jest pionierskim rozwiązaniem pozwalającym na stawianie gigantycznych konstrukcji z prefabrykowanych elementów drewnianych. Użycie prefabrykowanych, a przy tym relatywnie lekkich elementów powodowało też, że budynek wznosił się całkiem szybko w tempie jedno piętro na tydzień. Mimo, że to drewno budynek ma wysoką klasę ognioodporności – ściany nie zajmą się ogniem przez 90 minut, czyli tyle na ile szacowane są specjalistyczne szafy ognioodporne przeznaczone do przechowywania niebezpiecznych substancji.

Imponujących rozmiarów konstrukcja wyposażona jest w nie tylko w przestrzeń hotelową. Na wyższych piętrach znajdować się będą prywatne apartamenty, biura czy restauracje. Pozostała powierzchnia zagospodarowana zostanie przez różnego rodzaju atrakcje, w tym basen w przestrzeni hotelowej.

Jednym z ważniejszych elementów tej konstrukcji będzie gospodarowanie energią. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, gromadzonej z paneli na dużej części dachu i elewacji, ogrzewanie odbędzie się całkowicie wewnętrznie. Oznacza to, że budynek będzie produkował taką samą ilość energii, jaką będzie pochłaniał.

Zobacz też: 15 najniebezpieczniejszych dróg na świecie – f7city.pl

“Swoim projektem chcemy zainspirować innych do budowania w ten sam sposób” wyjaśnia Øystein Elgsaas, architekt z pracowni Voll Arkitekter, która zaprojektowała Mjösa Tower. Okazuje się, że drewno staję się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem przy majestatycznych konstrukcjach. Już kilka podobnych budowli stoi na całym świecie, a w Wiedniu dobiega właśnie końca budowa HoHo Wien, który od Mjösa Tower będzie niższy tylko o 1,4 metra.

źródło: visitnorway

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!

Koniecznie odwiedź www.f7gdansk.pl