Największy zamek z piasku na świecie

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Budowanie zamków z piasku to zwykle dziecinna zabawa. Międzynarodowa grupa spędzająca wakacje w Duisburgu potraktowała to jednak całkiem poważnie. W ciągu niecałych 4 tygodni 19 rzeźbiarzy zbudowało na plaży ogromny, 17-metrowy zamek z piasku. Jak to jednak bywa z takimi budowlami, dziś możemy zobaczyć go już tylko na zdjęciach. 

Na miejsce wkrótce przybyła komisja Księgi Rekordów Guinnessa. Budowla została dokładnie zmierzona i wkrótce zapadł werdykt: forteca z Duisburgu stała się największym zamkiem z piasku w historii. Oprócz wielkości, konstrukcja miała jeszcze inne walory. Na jej ścianach rzeźbiarze stworzyli kopie znanych budowli takich jak wenecki most Rialto, Akropol, Krzywa Wieża w Pizie, a nawet nagrobek słynnej gwiazdy rock’n rolla – Elvisa Presleya. Znaleźć tam można także piaskowe płaskorzeźby przedstawiające m. in. Buddę i Mahatmę Gandhiego.

- Advertisement -

Do budowy użyto specjalnego, drobno zmielonego piasku. Jedynym spoiwem jakiego użyto była woda, gdyż według komisji Księgi Rekordów Guinnessa, do pobicia rekordu nie wolno używać innych materiałów. To właśnie z powodu ich użycia, wspomnianym architektom nie przyznano nagrody rok wcześniej, gdy zbudowali równie imponujący, acz nieco mniejszy zamek.

To oczywiście nie pierwsza próba ustanowienia rekordu Guinessa. Zamek z Duisburgu przebił zbudowany kilka lat wcześniej fort Sudarsana Pattnaika. Ten pochodzący z Indii artysta zbudował na plaży fortecę z piasku o wysokości prawie 15 m. Zajęło mu to prawie 2 tygodnie i nie spodziewał się, jak szybko ktoś postanowi pobić jego rekord.

Foto: The Telegraph,