15 najniebezpieczniejszych dróg na świecie

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Prawie każdy poruszający się po drogach niezależnie od tego, czy stosuje się do przepisów kodeksu drogowego uważa się za dobrego kierowcę i jeżdżącego bezpiecznie. 

Zgodna z przepisami jazda przez wiejską okolicę, gdzie nie ma dużo szybko jadących i trąbiących na każdego samochodów to coś przyjemnego i relaksującego. Nie stajesz co chwilę na czerwonym świetle, podziwiasz wiejskie widoki, lasy, ładne domki.

- Advertisement -

Jednak oprócz spokojnych, wiejskich dróg istnieją także trasy bardzo niebezpieczne, które sprawią, że będziesz mieć ściśnięty żołądek i będziesz nerwowo trzymał się kierownicy.

Te dzikie drogi z całego świata zapewnią Ci adrenalinę oraz zagwarantują widoki jak żadne inne. Zapnij pasy i wyrusz ze mną na dowolną z tych niebezpiecznych tras.

Poznajcie 15 najniebezpieczniejszych dróg na świecie, na których jeden błąd może kosztować życie.

1. DALTON HIGHWAY, ALASKA

zdjęcie: i.amz.mshcdn.com

Wikipedia podaje, że „to jedna z najbardziej odizolowanych od ośrodków miejskich dróg w Stanach Zjednoczonych. Została zbudowana w 1974 roku jako droga zaopatrzeniowa dla Ropociągu Trans-Alaska. Nazwana na cześć Jamesa Daltona, inżyniera z Alaski, który nadzorował Distant Early Warning Line oraz jako ekspert od arktycznej inżynierii pełnił funkcje konsultanta we wczesnym odkrywaniu ropy naftowej w Północnej Alasce.

Droga ta była również tematem drugiego odcinka programu Najtrudniejsze Zawody w Ameryce oraz pierwszego odcinka „Najniebezpieczniejsze Drogi Świata” telewizji BBC”.

2. KHARDUNG LA, INDIE

zdjęcie: mashable.com
Pomimo twierdzeń, że jest to najwyższa droga samochodowa na świecie, w rzeczywistości jest jedna inna droga, która jest wyższa.
Znowu odniosę się do Wikipedii. „Khardung La to przełęcz w Himalajach o wysokości 5359 m. Leży w Indiach, w stanie Dżammu i Kaszmir, w regionie Ladakh. Do niedawna wysokość przełęczy podawano jako 5602 m, co czyniło by ją najwyższą przejezdną przełęczą na świecie. Najnowsze badania pokazały jednak, że rzeczywista wysokość Khardung La to 5359 m, a miano najwyższej przejezdnej przełęczy przypadło Semo La, której wysokość wynosi 5565 m.
Przełęcz ta znajduje się 37 km drogi od miasta Leh. Niższe partie drogi na przełęcz są pokryte asfaltem, ale wyższe partie są pokryte żwirem lub miejscami błotem powstałym na skutek topniejącego śniegu”.

3. DROGA ’KAUKASKA’, ROSJA

zdjęcie: mashable.com

Wąska droga z Soczi do jeziora Ritsa w górach Kaukazu.

4. DROGA YUNGAS, BOLIWIA

zdjęcie: toranji.ir

Jak podaje beztroskiewczasy.pl „Yungas Road to prawie 70-kilometrowy odcinek drogi, który dostarczy Ci zapasów adrenaliny na długi czas. Rozciąga się od La Paz aż do małej miejscowości Coroico w Boliwii, wiodąc przez wysokie Andy. Yungas Road znana jest przede wszystkim jako Droga Śmierci (nazwano ją tak po wypadku samochodwym, który miał miejsce 1999 roku, kiedy to zginęło 8 izraleskich podróżników). Jest to miejsce ekstremalnego zagrożenia. Przez liczne osuwiska oraz luźną nawierzchnię ginie tam od 200 do 300 osób rocznie. Potwierdza to masa krzyży umieszczonych przy drodze”.

5. ’KOŁYMA’, ROSJA

zdjęcie: mashable.com

Jak podaje turystyka.wp.pl „Trakt Kołymski, czyli droga federalna R504 to najbardziej przerażająca droga w Rosji. Ma 2032 km długości i łączy Niżny Bestiach w Jakucji z Magadanem nad Morzem Ochockim. Latem trasa jest praktycznie nieprzejezdna ze względu na błoto i dziury. Można ja pokonać wyłącznie zimą, gdy grunt jest zamarznięty, co jednak sprawia, że jest także ogromnie niebezpieczna”.

6. ATLANTIC OCEAN ROAD, NORWEGIA

zdjęcie: slate.com

Jak podaje autostuff.pl: „Droga Atlantycka o długości 8,3 km jako jedyna daje możliwość jazdy pomiędzy olbrzymimi falami. Droga przebiega poprzez niewielkie wyspy oraz niskie mosty. Gdy pogoda dopisuje podczas przejazdu można obserwować pływające w okolicy wieloryby lub foki. Przejazd podczas sztormu to zupełnie inny rodzaj emocji. Olbrzymie fale zalewają drogę i jazda Drogą Atlantycką wymaga niezwykłej uwagi i odwagi”.

7. TUNEL GUOLIANG, CHINY

zdjęcie: mashable.com

Wystarczy mały błąd kierowcy i jest po człowieku. Jak podaje turystyka.wp.pl „Ta droga to tunel wydrążony przez mieszkańców pobliskiej wioski. Ma 120 m długości, 5 m wysokości i 4 m szerokości. W ścianach skalnych wydrążono dziury, dzięki którym światło wpada do środka. Część nietypowych okien jest ogromna, rozmiary dochodzą nawet do kilkudziesięciu metrów. To właśnie one nie pozostawiają miejsca na błędy”.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej miast z hulajnogami elektrycznymi! – f7city.pl

8. DROGA TIANMEN MOUNTAIN, CHINY

zdjęcie: mashable.com

11 km drogi i 99 zakrętów. Chyba nic więcej nie trzeba dodawać?

9. ZOJI LA, INDIE

zdjęcie: buhamster.com 

Zoji La znajduje się w najbardziej na północ wysuniętym stanie w Indiach – Dżammu i Kaszmir. Są tam ostre zakręty nad przepaścią, ogromna liczba pętli oraz trudne warunki do jazdy, np. zalegająca przez większą część roku gruba warstwa śniegu.

10. HANA, HAWAJE

zdjęcie: mashable.com

Szosa o długości 84 km, na której jest 617 (!) zakrętów i 59 (w większości jednokierunkowych) kamiennych mostków (zbudowanych w 1910 roku). Do tego dochodzą jeszcze las deszczowy, wodospady i poszarpane wybrzeże lawowe.

11.DROGA TRANSFOGARASA, RUMUNIA

zdjęcie: untravelledpaths.com

Jak donosi Wikipedia droga ta „liczy 151 km długości (choć niektóre źródła podają 149,82 km) i po Transalpinie jest drugą pod względem wysokości drogą kołową Rumunii, bowiem w tunelu nieopodal jeziora Bâlea osiąga wysokość 2042 m n.p.m.. Odcinek DN7C określany mianem „właściwej” Drogi Transfogaraskiej liczy 90,2 km długości. Ze względu na liczne zakręty, na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Tunel w najwyższym punkcie drogi jest zamknięty od października (lub listopada) do kwietnia (lub maja), z powodu opadów śniegu i porywistych wiatrów”.

12. COL DE LA BONETTE, FRANCJA

zdjęcie: mashable.com

Dwukilometrowa pętla wokół szczytu Cime de la Bonette, która osiąga wysokość 2802 m n.p.m. i łączy się z przełęczą Bonette z obu stron, to najwyżej biegnąca asfaltowa droga w Alpach i najwyższa przejazdowa asfaltowa droga w Europie.

13. PRZEŁĘCZ ŚWIĘTEGO GOTARDA, SZWAJCARIA

zdjęcie: mashable.com

To „jedna z najbardziej znanych przełęczy alpejskich. Położona w południowo-wschodniej Szwajcarii, w Alpach Lepontyjskich.

14. LE PASSAGE DU GOIS, FRANCJA

zdjęcie: mashable.com

Passage du Gois, czyli droga, która dwa razy dziennie znika pod wodą. Trasa jest dostępna jedynie przez ok. 3 godziny dwa razy dziennie, czyli 1,5 godziny przed odpływem i 1,5 po nim.

15. MOST ESHIMA OHASHI, JAPONIA

zdjęcie: metro.co.uk

Most Eshima Ohashi łączy japońskie miasta Matsue i Sakaiminato, jego długość wynosi 1440 m. Gdy patrzy się na zdjęcia ma się wrażenie, że temu mostowi bliżej do konstrukcji  rollercoastera, niż do przeprawy nad wodą pozwalającej codziennie dojechać do pracy zaspanym kierowcom. Pomału, spokojnie, w przepisowym tempie 40 km/h, 15 tys. samochodów dziennie przejeżdża ponad wodami przybrzeżnego jeziora Nakaumi. Dramatyczna stromość jest na szczęście złudzeniem optycznym. W rzeczywistości kąt nachylenia przęseł oscyluje między 5,1 i 6,1%.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ! ?

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow.pl
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesuje Cię sport? Koniecznie zaglądaj do f7sport.pl