Strona główna Ciekawostki Jedna z największych światowych artystek już w marcu odwiedzi Polskę!

Jedna z największych światowych artystek już w marcu odwiedzi Polskę!

0
Jedna z największych światowych artystek już w marcu odwiedzi Polskę!

Wystarczy podstawowa wiedza z zakresu sztuki współczesnej żeby wiedzieć kim Marina Abramovic jest. Mówi się o niej „babcia performansu”, uznając wpływ jej długoletniej działalności artystycznej na rozwój całego kierunku w sztuce. Dziś znana już na całym świecie nie tylko jako artystka ale i osoba publiczna. Występując w swoich filmach pozwoliła się poznać ludziom na całym świecie, którzy nie mieli szansy spotkać się z jej twórczością w cztery oczy. My właśnie taką szansę dostaliśmy.

Polski fotograf zachwyca zdjęciami kosmosu. Niesamowite widoki! 

2010 roku odbyła się wystawa retrospektywna Abramović w nowojorskim Museum of Modern Art, gdzie artystka zaprezentowała swój najpopularniejszy performance – The Artist Is Present. Wtedy to Abramović rozpoczęła najbardziej wymagający występ w swojej karierze – The artist is present. Działanie składało się z siedzenia na drewnianym krześle przy stole każdego dnia w godzinach otwarcia muzeum. Każdy z odwiedzających miał szansę, aby usiąść naprzeciwko artystki w milczeniu i wpatrywać się w oczy Abramović. Ten spektakl zyskał szerokie uznanie i przyciągnął około 850.000 odwiedzających. Wzbudzał ogromne emocje u siadających naprzeciwko artystki ludzi, wśród których byli zarówno celebryci z pierwszych stron gazet jak i zwykli odbiorcy sztuki.

 

WYSTAWA / MARINA ABRAMOVIĆ. DO CZYSTA / THE CLEANER – WYSTAWA RETROSPEKTYWNA

Dołącz do Nas również na f7Kraków! 

DO CZYSTA to wyjątkowa, przekrojowa wystawa poświęcona twórczości Mariny Abramović – działającej od około pięciu dekad wybitnej artystki, ikony performansu i niezwykłej postaci świata sztuki współczesnej.

Wystawa zorganizowana w CSW w Toruniu będzie odsłoną największej w Europie retrospektywy Mariny Abramović, zrealizowanej wspólnie z Moderna Museet w Sztokholmie, we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebæk i Bundeskunsthalle w Bonn.

Polska będzie jedynym krajem w naszej części Europy, który uczestniczy w tym tournée. Na prezentowaną w Toruniu wystawę złoży się około 120 dzieł, począwszy od prac pochodzących z lat 60., na współczesnych realizacjach skończywszy. Organizatorzy zrekonstruują także niektóre performatywne akcje Abramović, które będą prezentowane na żywo podczas pokazu, tuż obok rysunków, obrazów, rzeźb, obiektów, fotografii, filmów wideo oraz elementów archiwalnych.

Międzynarodowy projekt The Cleaner pozwala europejskiej publiczności zapoznać się z szeroką twórczością Mariny Abramović, jak i wziąć aktywny udział w proponowanych przez nią działaniach, natomiast młodym artystom umożliwi unikalne szkolenie artystyczne i pracę z lokalnymi społecznościami.

Działania Mariny Abramović stały się ważnym fundamentem rozwoju sztuki współczesnej. Radykalna postawa twórcza, umiejętne postrzeganie przestrzeni świata i sztuki wyróżniają ją spośród ówczesnych środowisk twórczych, dając nieprzecenione źródło inspiracji dla artystów młodszego pokolenia. Przez cały okres swojej twórczości nawiązuje do najistotniejszych problemów współczesnego świata oraz wpływu jednostki na jego kształt.

Ta wyjątkowa artystka będzie gościem toruńskiego CSW w czasie wernisażu w marcu 2019 roku.

Kiedy: 8.03–11.08.2019
Wernisaż wystawy: 8 marca 2019 (piątek), godz. 18.00

Kuratorzy: Lena Essling (Moderna Museet, Sztokholm), Tine Colstrup (Louisiana Museum of Modern Art, Humlebæk), Susanne Kleine (Bundeskunsthalle, Bonn), Wacław Kuczma (Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu)
Współpraca kuratorska: Marek Żydowicz

Koordynatorki: Paulina Kuhn, Renata Sargalska
Współpraca: Mateusz Kozieradzki

Produkcja wystawy: Wojciech Ruminski

Koordynatorzy działań okołowystawowych:
Edukacja: Elżbieta Kopacz
Kino: Piotr Waśniewski
Wydawnictwo: Anna Kompanowska

Zainteresowanie wystawą jest gigantyczne. 28 stycznia rozpocznie się przedsprzedaż biletów na wernisaż jak i odbywające się dzień później spotkanie z artystką. Koszt każdego biletu wynosi 50 złotych (bez podziału na bilety normalne i ulgowe). Do sprzedaży trafi 750 biletów.

Od 30 stycznia 2019 roku do regularnej sprzedaży trafią bilety na wystawę Do czysta / The Cleaner, nieobejmujące wernisażu i spotkania z artystką. W wybrane weekendy w czasie trwania wystawy grupa performerów będzie odtwarzać prace Mariny Abramović. Koszt biletu na wystawę pozostaje niezmienny, bez względu na to, czy w danym dniu prezentowane są performansy. Regularna cena biletu to: 25 zł – bilet normalny / 20 zł – bilet ulgowy / 50 zł – bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe + minimum dwoje dzieci poniżej 18 roku życia).

Na samym już końcu zachęcam do zapoznania się z filmem dokumentalnym powstałym przy okazji gigantycznej wystawy w nowojorskim MoMA, który całkowicie za darmo można obejrzeć w całości na youtube. Będzie to na pewno dobre wprowadzenie do działalności artystki, jak i zapoznanie się z jej przytłaczającą wrażliwością.

źródło: CSW Toruń

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ! ?