Czworonożny bohater z Poznania przechodzi na emeryturę

0
611
Pies służbowy Batman z Ogniwa Przewodników Psów Służbowych z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu w lutym br. przeszedł na zasłużoną emeryturę (fot. Policja Wielkopolska)

O bezpieczeństwo Poznaniaków nie będzie już dbał Batman – czworonożny bohater przechodzi na zasłużoną emeryturę. 

Batman to pies, który udaje się na odpoczynek po ośmiu latach ciężkiej służby w policji. 

Pies trafił do Komendy Miejskiej w Poznaniu w 2017 roku, wcześniej pracował w jednostce w Rawiczu. 

Głównymi zadaniami psa było sprawdzanie budynków pod kątem podłożenia materiałów wybuchowych. Ze względu na stan zdrowia Batman musiał zakończyć swoją służbę i znalazł schronienie w domu swojego przewodnika, z którym pracował. Teraz czarny jak węgiel czworonóg jest pełnoprawnym członkiem jego rodziny i korzysta z uroków psiej emerytury.

jest pełnoprawnym członkiem jego rodziny i korzysta z uroków psiej emerytury (fot. Policja Wielkopolska)

Czytaj: Już niedługo w Poznaniu 13. edycja Short Waves Festiwal!

Psy są zatrudniane w policji, gdy mają nie mniej niż 12 i nie więcej niż 24 miesiące. Pracują zazwyczaj 9 lat, co roku zdając specjalny egzamin.

– Obecnie w Poznańskim Ogniwie Przewodników Psów Służbowych służbę pełni dwunastu przewodników i dwudziestu czterech czworonożnych funkcjonariuszy. Psy te wykorzystywane są w różnego rodzaju akcjach, między innymi poszukiwawczych, ratowniczych, do wykrywania narkotyków, ale także i do normalnej, codziennej służby patrolowej – mówi Marta Mróz z Wielkopolskiej Policji.

Czworonożni bohaterowie po wielu latach służby pozostają pod opieką swoich opiekunów. Gdy, niestety nie jest to możliwe, psy z policji trafiają do Stowarzyszenia Zakątek Weteranów, blisko Wrześni, które się nimi opiekuje. 

Źródło: Policja Wielkopolska

Czytaj: W Poznaniu rusza Gran Fondo Series