Wszystkie krakowskie służby ratunkowe pod jednym numerem.

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Już niedługo wszystkie krakowskie służby ratunkowe będą miały jeden numer. Niebawem dzwoniąc na numer 998 nie połączysz się z dyspozytorem Państwowej Straży Pożarnej, ale z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. 

Już niedługo Krakowianie, którzy będą dzwonić pod numer 998 nie dodzwonią się do Straży Pożarnej. Od 20 kwietnia dzwoniąc pod 998 połączysz się z wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego, tak jak numer 112. Ma to usprawnić komunikację w systemie ratownictwa i być kolejnym krokiem do pełnej centralizacji systemu komunikacji w przypadku nagłych zdarzeń.

– Dane wskazują na to, że dysponowanie wszystkich służb z jednego miejsca jest dużo bardziej wydolne. Jest to szczególnie kluczowe w momencie zaistnienia zdarzeń masowych, czyli dużych wypadków komunikacyjnych. Przypomnę chociażby sytuację na Giewoncie – mówi Wojewoda Łukasz Kmita.

- Advertisement -

Czytaj: Gromee i dający nadzieję utwór „Cracow In The Crown”

Od 20 kwietnia będzie pośrednik pomiędzy osobą zgłaszającą wypadek a strażą pożarną. Ułatwi to pracę dyspozytorów.

– Faktycznie zajmą się konkretnym zgłoszeniem już zweryfikowanym, przefiltrowanym przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Tutaj skupimy się już na działaniu ratowniczym a nie doprecyzowaniu czy niezbędne są na miejscu inne służby – mówi Komendant małopolskiej Straży Pożarnej, Piotr Filipek.

Czytaj: Nie żyje Stanisław Dziedzic – twórca Biblioteki Kraków

Małopolskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego przyjmuje około 200 zgłoszeń dziennie wliczając w to tak zwane fałszywe alarmy. Dyspozytorzy uczulają zgłaszających, aby przede wszystkim zaufali, że rozmawiają z profesjonalistami i jeśli dyspozytor o coś pyta, to znaczy, że pytanie jest ważne.

Procedura podłączania numeru 998 pod numer 112 rozpocznie się w Krakowie, a w ciągu tygodnia obejmie całą Małopolskę. Operacja przełączania numerów w Małopolsce zakończy się 27 kwietnia – poinformował wojewoda małopolski.