Bieg „Pamiętaj z nami” powraca. Biegacze pobiegną dla Ukrainy

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Bieg integracyjny „Pamiętaj z nami 2022”, który 7 maja ruszy ulicami miasta, to jedno z wydarzeń, które Muzeum Krakowa przygotowało na najbliższy czas.

Muzeum Krakowa zaprasza wszystkich, którzy chcą pobiec, pamiętając o „wczoraj” i wspierając „dziś”.

Biegi wracają po dwóch latach przerwy. Muzeum Krakowa ma nadzieję, że czekaliście na ten bieg pielęgnujący pamięć o II wojnie światowej w Krakowie.

- Advertisement -

7 maja 2022 r. w sobotę Ulica Pomorska, gdzie podczas II wojny światowej mieściła się siedziba krakowskiego gestapo, po raz ósmy stanie się miejscem startu, zaś plac Bohaterów Getta będzie metą. Bieg w symboliczny sposób łączy Trasę Pamięci tworzoną przez oddziały Muzeum Krakowa: Ulicę Pomorską, Aptekę pod Orłem i Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, oraz Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow, opowiadające o czasach wojny i okupacji w Krakowie.

Ósmy bieg jest też pierwszym biegiem integracyjnym, w którym organizatorzy otwierają się na osoby ze specjalnymi potrzebami i różnymi niepełnosprawnościami. Łączą ludzi i pokonują różne dystanse: przestrzeń miasta, ale co ważniejsze – dystans międzyludzki. Tradycyjnie liczą się wyniki, liczony będzie czas, ale pamiętajcie: w Biegu „Pamiętaj z nami” zwycięzcami są wszyscy, którzy pokonają 5 km.

Czytaj: Kraków inwestuje w kolejne autobusy elektryczne

W tym roku poprzez bieg organizatorzy chcą upamiętnić dzielne kobiety czasu wojny i okupacji, bo doświadczenie losu kobiet jest motywem przewodnim wydarzenia „Pamiętaj z nami”, którego bieg jest częścią. Organizatorzy nieustannie wierzą, że historia powinna być nauczycielką i przewodniczką życia, to na doświadczeniach naszych przodków, na ich błędach i sukcesach powinniśmy się uczyć i wyciągać wnioski. Naszym obowiązkiem jest wiedzieć, pamiętać i pomagać.

W tym dniu wszyscy chętni (z wyjątkiem uczestników biegu) będą mogli oddać krew. Krew będzie można oddać w mobilnej stacji krwiodawstwa w godz. 11:00–14:00 na placu Bohaterów Getta, miejscu żywej pamięci, tragedii Żydów w czasie II wojny światowej, ale też miejscu działania słynnej apteki Pod Orłem, którą prowadził Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Tadeusz Pankiewicz.

Od lat organizatorzy współpracują razem z Polską Akcją Humanitarna na rzecz ofiar toczących się na świecie wojen. W tym roku proszą o hojne wpłaty na rzecz uchodźców z Ukrainy: https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina

Zabierzcie też swoje dzieci, bo 7 maja na mecie w godz. 11:00–14:00 odbędą się warsztaty plastyczno-ruchowe dla najmłodszych.

Czytaj: Zmiany w cenniku na parkingach przy szlakach do Morskiego Oka

Podstawowe informacje:
Integracyjny Bieg „Pamiętaj z nami 2022”
Organizator Muzeum Krakowa
7 maja 2022
godz. 11.55 – start uczestników z niepełnosprawnością ruchu
godz. 12.00 – start pozostałych uczestników
dystans: 5 km, z pomiarem czasu
limit uczestników: 900 osób
limit czasu: 1 godz.

Trasa:
Ulica Pomorska (start) – ul. Łobzowska – Planty – ul. Podzamcze – Bulwary Wiślane – Podzamcze – Kładka Bernatka – Nadwiślańska – ul. Krakusa – ul. Piwna – pl. Bohaterów Getta (meta)

Każdy, kto pokona dystans biegu, otrzyma pamiątkowy medal. Każde dziecko otrzyma drobny upominek.Nagrody są ważne, ale liczy się sam udział w biegu!Do zobaczenia 7 maja 2022!