Noc Muzeów 2022 we Wrocławiu. Zobacz, jakie miejsca odwiedzisz za darmo

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Noc Muzeów we Wrocławiu organizowana jest od ponad 10 lat. W pierwszej edycji wzięło udział tylko 7 muzeów i 1 galeria. Ile miejsc odwiedzisz w tej edycji? Prawie 80! 

Z każdą edycją dołączają nowe miejsca, nowe instytucje, galerie, domy kultury, kościoła różnych wyznań, kina i wiele innych ciekawych miejsc, które na co dzień dla wielu są niedostępne. 

W tegorocznej edycji Nocy Muzeów we Wrocławiu udział weźmie prawie 80 instytucji. Odbędzie się ponad 100 wydarzeń (pokazy filmowe, wernisaże, koncerty, wykłady, warsztaty) oraz specjalny program dla dzieci (warsztaty naukowe, plastyczne, pokazy filmowe i zabawy interaktywne). 

- Advertisement -

Noc Muzeów będzie ciekawą przygodą nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci, bo już od południa 18 instytucji planuje dla nich sporo atrakcji – będą warsztaty, zabawy, także rodzinne.

Na każde wydarzenie wstęp jest bezpłatny, jednak do niektórych instytucji trzeba obowiązkowo zapisać się wcześniej. Obowiązkowe zapisy rozpoczną się od końca kwietnia. 

Noc Muzeów 2022 we Wrocławiu – dodatkowa komunikacja

Tak jak w ubiegłych latach, w tym roku uruchomione zostaną specjalne, bezpłatne linie komunikacji zbiorowej obsługiwane zabytkowym taborem. 

Wokół centrum Wrocławia kursować będą co 15 minut, w godzinach od 16:00 do 23:30, zabytkowe tramwaje Konstal linii M1, a do dalej położonych placówek dowiozą Was kultowe Ikarusy linii autobusowej M2, które będą odjeżdżać z przystanków pomiędzy Operą a stacją kolejową Wrocław-Osobowice (Muzeum Militarne), co 30 minut, w godzinach od 16:00 do 22:00 oraz linii M3 kursującej na trasie Centrum Historii Zajezdnia – Opera.

Czytaj: W rankingu European Cities and Regions of the Future 2022/2023 Wrocław zajął 1. miejsce!

Nowości 

W tegorocznej edycji po raz pierwszy czeka na gości Archiwum Państwowe we Wrocławiu, które wprowadzi wszystkich w klimat wczesnego średniowiecza. Wiele ciekawostek i historii zbrodni roślinnych będzie można poznać podczas nocnej podróży z pochodniami i latarniami po alejkach Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Swoją historię, tajemnice i zakamarki odkryje przed gośćmi zabytkowy budynek NOT. W Visitor Centre w Hali Stulecia będzie można obejrzeć interaktywną wystawę o historii kompleksu, na którą składają się dotykowe ekrany i mapy, a także dwie wirtualne wycieczki.

W ramach Festiwalu Malarstwa organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych będzie można zobaczyć wystawy artystów związanych z uczelnią w sześciu przestrzeniach wystawienniczych (Galerii Łącznik, Galerii EXIT, Galerii Geppart, Galerii NEON, Galerii Sztuka na Miejscu, Galerii za Szkłem i Vivid Gallery).

Będzie można też poznać nowe galerie sztuki we Wrocławiu, takie jak: Galeria Sztuka na Miejscu, Galeria Geppart, Galeria Fotografii ZPAF czy 66P Subiektywna Instytucja Kultury. Ludzie lubiący aktywny tryb życia będą mogli wybrać się w rowerowy spacer śladami murali Out of Sth –  jedno z działań przygotowanych przez galerię Studio BWA Wrocław.

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego udostępni odwiedzającym Aulę Leopoldyńską, która przez ostatnie dwa lata, ze względu na trwające prace konserwatorskie pozostawała zamknięta. Wszystkich chętnych zaprasza na swój pokład Odra Centrum oraz Muzeum Odry, Fundacji Otwartego Muzeum Techniki.

Dla miłośników militariów też się coś znajdzie. Na nich czekają atrakcje przygotowane na obrzeżach miasta przez: Muzeum Militarne przy ul. Pełczyńskiej, Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne czy Muzeum Wojsk Inżynieryjnych.

Czytaj: Pierwszy cyrkularny butik we Wrocławiu

Oferta Nocy Muzeów to także propozycja spędzenia ciekawie czasu dla przybyszy z Ukrainy. Centrum Historii Zajezdnia zapewnia zwiedzanie w języku ukraińskim oraz zajęcia dla dzieci. 

Na wiele wydarzeń warto się wcześniej zapisać. Niektóre instytucje prowadzą rejestrację już od 20 kwietnia, inne otwierają listę chętnych po majówce, więc warto śledzić terminy w wybranych miejscach, aby nie przegapić możliwości ich obejrzenia.   

Szczegółowy program, rozkład jazdy i wszystkie informacje dotyczące imprezy dostępne są na stronie www.wroclaw.pl/noc-muzeow. Warto też śledzić stronę na Facebooku, aby być na bieżąco: Noc Muzeów we Wrocławiu.