Autostopem przez świat, czyli o podróżach, które kształcą

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Podróżowanie autostopem może być kojarzone z niebezpiecznymi wybrykami zbuntowanych nastolatków, które nie mają pieniędzy, by zapłacić za autobus lub pociąg, więc wybierają zatrzymywanie przypadkowych kierowców. Tymczasem nie ma górnej granicy wieku, która nie pozwalałaby podróżować w ten sposób. Wystarczy odrobina chęci, cierpliwości i wiedzy. 

Jak się przygotować?

Zanim zdecydujesz się na podróż autostopem, warto zastanowić się z kim ją odbędziesz. W przypadku bycia kobietą, ze względów bezpieczeństwa dobrze mieć ze sobą jakiegoś współtowarzysza. Z kolei jeżeli podróżuje was więcej niż 2 osoby, musicie liczyć się z rozdzieleniem w trakcie podróży, gdyż jeden kierowca może nie być w stanie przewieść większej ilości osób.

- Advertisement -

W zależności od tego na jak długo planujesz podróż, weź ubrania i kosmetyki, pamiętając o tym, żeby bagaż ważył jak najmniej. Ogranicz tubki z kremami i szamponami do minimum, możesz nawet zabrać tylko kilka jednorazowych próbek w saszetkach.

Jeżeli chodzi o ubranie, musisz być przygotowany na każdą pogodę. Koniecznie zabierz telefon komórkowy, dokumenty oraz dla bezpieczeństwa – gaz łzawiący. Nikt nie powiedział, że musisz go używać, ale będziesz czuł się pewniej, wiedząc że w razie potrzeby możesz skorzystać z takiego sposobu samoobrony. Pamiętaj też o zasadzie ograniczonego zaufania.

źródło: pixabay.com

 

Czego unikać?

Podczas łapania stopa unikaj wychodzenia na jezdnię, tak że mogłoby cię potrącić auto. Nie ma mowy o siadaniu czy kładzeniu się na ulicy – niektórzy robią tak dla przyciągnięcia uwagi kierowców, jednak wiele osób już zginęło w ten sposób. Kiedy decydujesz się na łapanie autostopu, nie ubieraj się wyzywająco (uwaga głównie do kobiet). W rozmowach z kierowcami zaś zachowuj się uprzejmie. Sam fakt, że zgodzili się ciebie zabrać, dobrze o nich świadczy i nawet jeżeli nie są zbyt mili, jakoś to przebolej. Masz w końcu zapewnioną darmową podróż.

Czego się możesz nauczyć?

Dzięki podróżowaniu autostopem na pewno nauczysz się cierpliwości. Kiedy będziesz po kilka godzin próbował bezskutecznie zatrzymać samochód, może dopaść się zniechęcenie. Musisz nauczyć się z nim walczyć.

Tego typu podróże są doskonałą okazją do poznawania nowych miejsc i ludzi, oswajania się ze światem i nabierania śmiałości, a także orientacji w terenie i odnajdywania się na mapie.

Na pewno też kilku rzeczy nauczysz się na swoich błędach. Każdy je popełnia podczas pierwszej, drugiej czy trzeciej podróży i w gruncie rzeczy twoje własne błędy mogą nauczyć cię więcej niż nawet najlepszy nauczyciel.

Jeżeli jednak boisz się podróżowania autostopem – nie zmuszaj się do tego. Podróżowanie innymi środkami transportu również może cię wiele nauczyć i dostarczyć wielu pozytywnych wspomnień. Ważne, by spełniać swoje marzenia, ale robić to z głową! 🙂

Zobacz jedno z miejsc, które warto odwiedzić! 

 

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!