Co roku w Polsce ginie 10 milionów bezbronnych zwierząt, tylko po to, bo ktoś ma ochotę nosić ich futro…po krótkim życiu w okrutnych warunkach zostają często brutalnie zabite. Oprócz zwierząt, które cierpią najbardziej, cierpią też mieszkańcy okolic oraz całe środowisko. Podczas gdy tak wiele państw wprowadziło już zakaz lub ograniczenia tej okrutnej hodowli, w Polsce dalej politycy nie wykazują ochoty, żeby zakończyć to cierpienie.
Trzy młode zespoły, które warto obserwować!
W Polsce dzień bez futra obchodzi się od 1994 roku. Przy tej okazji co roku dogłębnie analizuje się postawy etyczne osób noszących futra, a w mediach królują obrazy zwierząt żywcem obdzieranych ze skóry. Działacze różnych organizacji ekologicznych wykrzykują w mediach, że noszenie futer to barbarzyństwo, przypominają jak okrutnie zabija się zwierzęta w imię snobistycznych zachcianek. Padają mocne słowa, słyszymy szereg argumentów etycznych, by nie nosić futer. Szkoda tylko, że przy okazji najmniej mówi się o samej ekologii i o zagrożeniach dla środowiska oraz przyrody związanych z hodowlą zwierząt futerkowych.
Pod względem liczby zwierząt zabijanych na futro Polska jest drugim krajem na świecie. Zabija się u nas co roku 10 milionów norek amerykańskich i lisów. Hodowcy twierdzą, że zwierzęta na fermach żyją w dobrych warunkach, jednak na nagraniach i zdjęciach ze śledztw Fundacji Viva! widać zwierzęta chore i z objawami stereotypii. Na fermach żyją w ścisku, często nie mają dostępu do wody pitnej. Pod ich klatkami piętrzą się niczym nie odizolowane od podłoża odchody. Te nieprawidłowości potwierdzają raporty Najwyższej Izby Kontroli z 2011 i 2014 r. Zakaz jest jednak ważny nie tylko dla obrońców zwierząt. Mieszkańcy w całej Polsce protestują przeciwko budowie i funkcjonowaniu ferm. Ze względu na smród i uciekające z ferm norki nie chcą ich mieć w swoim sąsiedztwie – ferma to dla nich utrata miejsc pracy, spadek cen ziemi i atrakcyjności turystycznej okolicy.
Tydzień Filmu Niemieckiego. Sprawdź repertuar!
Dzień bez futra obchodzi się 25 listopada nieprzerwanie od 24 lat. Dołączcie się do walki zaczynając od dołączenia do grupy Viva! na FACEBOOKU. Fundacja Viva! Akcja Dla Zwierząt zajmuje się walką o poprawienie losu zwierząt. Ten cel realizuje przez cały wachlarz działań – od reagowania w przypadkach znęcania się nad zwierzętami i prowadzenia spraw w sądach przeciwko ich oprawcom przez szkolenia instytucji państwowych aż po prowadzenie zakrojonych na szeroką skalę kampanii i akcji informacyjnych propagujących etyczne traktowanie zwierząt.
Zachęca też do adopcji zwierząt ze schronisk oraz piętnuje niehumanitarne i nieetyczne praktyki firm i osób prywatnych.
Misją Fundacji jest działalność charytatywna i edukacyjna, w zakresie: opieki i pomocy zwierzętom bezdomnym, porzuconym lub okrutnie traktowanym. Wspieranie działań w zakresie ochrony środowiska. Propagowanie i upowszechnianie informacji na temat zdrowego stylu życia i żywienia.
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ! 🙂