Zmarł Stanisław Dziedzic – twórca Biblioteki Kraków

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

To bardzo smutna wiadomość. Dzisiaj w Krakowie zmarł Stanisław Dziedzic, twórca Biblioteki Kraków, a wcześniej wieloletni dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polski historyk literatury, publicysta, kulturoznawca, nauczyciel akademicki. Miał 68 lat.

– Z wielkim smutkiem przyjąłem dziś informację o śmierci Stanisława Dziedzica, mojego wieloletniego współpracownika, w latach 2004–2016 dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 2017 r. dyrektora Biblioteki Kraków – napisał w mediach społecznościowych prezydent Jacek Majchrowski.

Stanisław Dziedzic urodził się w 1953 roku w Dąbrowie, ukończył filologię polską i dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także studia z zakresu zarządzania zasobami pracy na Akademii Ekonomicznej.

- Advertisement -

Od 1977 czynnie uprawiał zawód dziennikarza, łącząc go z pracą pedagogiczną oraz administracyjną. 

W latach 1989–1998 był zastępcą dyrektora, a następnie dyrektorem wojewódzkich wydziałów ds. kultury i turystyki w Krakowie.

W latach 1998–2000 był wicedyrektorem Biura Jubileuszowego 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w okresie 1998–2003 był nauczycielem akademickim w Instytucie Spraw Publicznych UJ.

W latach 2000–2004 był wiceprezesem Radia Kraków S.A., członkiem Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. (1999–2003).

W latach 2004–2016 był dyrektorem Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Miasta Krakowa.

Od 1 stycznia 2017 był dyrektorem Biblioteki Kraków. Od 2001 był członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (od 2016 – członkiem prezydium SKOZK). Był także nauczycielem akademicki na Uniwersytecie Jagiellońskim i w PWSZ w Tarnowie.

Stanisław Dziedzic był autorem ponad tysiąca publikacji, w tym kilkuset o charakterze naukowym i popularnonaukowym zamieszczanych na łamach ponad dziewięćdziesięciu czasopism i gazet oraz periodyków oraz wydawnictw naukowych. 

Teksty Stanisława Dziedzica tłumaczono na piętnaście języków. Był autorem bądź współautorem 24 książek.

– Trudno opisać, jak wiele Kraków zawdzięcza Stanisławowi Dziedzicowi. To prawie dwie dekady ważnych przedsięwzięć krakowskiej kultury, narodziny i rozwój najważniejszych krakowskich instytucji, utworzenie nowych oddziałów Muzeum Krakowa, MOCAK-u, nowych obiektów teatralnych, ośrodków i centrów kultury. To także ważne krakowskie festiwale czy, ostatnio, połączenie Biblioteki Kraków, której w ostatnich latach Stanisław Dziedzic był dyrektorem i której nadał ważną rolę w naszym mieście – powiedział prezydent Krakowa. 

I dodał, że Stanisław Dziedzic należał do wielkich miłośników dziedzictwa i zabytków Krakowa, poświęcał im wiele uwagi. Był ogromnie zaangażowany w wieloletni program rewaloryzacji zabytków Krakowa, inicjował i koordynował także projekt utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto.

„W ostatnich miesiącach nie ustawał w pracach nad „Wielką encyklopedią Krakowa” i nad utworzeniem siedziby Biblioteki Kraków na terenie dzielnicy Wesoła. Nieustannie pełen pomysłów, z pasją opowiadający o dziedzictwie kulturowym Krakowa, człowiek wielkiej kultury, oddany środowisku artystycznemu naszego miasta.
Zawsze mogłem na Niego liczyć i z wdzięcznością myślę o wszystkich Jego dokonaniach. Trudno mi się pogodzić z tą przedwczesną śmiercią. Przekazuję słowa szczerego współczucia Małżonce i wszystkim bliskim Stanisława Dziedzica, zapewniając o mojej pamięci dla wszystkich Jego dokonań dla Krakowa” – napisał prezydent Jacek Majchrowski.

Czytaj: Gromee i dający nadzieję utwór „Cracow In The Crown”