Wirtualny zegar w Krakowie odlicza czas do katastrofy klimatycznej

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Już za niecałe 7 lat z powodu zmian klimatycznych, temperatura na Ziemi wzrośnie o 1,5 stopnia Celsjusza. Czas do tej katastrofy klimatycznej odlicza specjalny zegar na Tauron Arenie w Krakowie.

Od wczoraj, 22 kwietnia, czyli od Światowego Dnia Ziemi w Krakowie ruszył zegar klimatyczny, który będzie codziennie odmierzał czas do zmian klimatycznych. 

– Władze miasta postanowiły we współpracy z nami uruchomić Krakowski Zegar Klimatyczny, aby informował o zbliżającej się godzinie zero. Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że musimy się sprężyć i podjąć działania w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, ponieważ jest to główna przyczyna tego, że zegar tyka – mówi Grzegorz Dukielski, prezes fundacji Green Festival. 

- Advertisement -

Czytaj: Dzwoniąc pod 998 nie dodzwonisz się do Straży Pożarnej. Zmiany w Małopolsce!

Krakowski Zegar Klimatyczny, poza tym, że odlicza czas do podniesienia się temperatury na Ziemi, będzie informować także o emisji dwutlenku węgla wytwarzanego przez człowieka.

– Musimy zatrzymać katastrofę klimatyczną rezygnując z paliw kopalnych inaczej warunki na Ziemi bardzo się zmienią. Za te 7 lat będziemy mieć około 3 miliardy osób, które będą cierpiały z powodu wysokich upałów. Będziemy mieć problem ze zwyczajnym dostępem do wody pitnej dla około 400 milionów osób. Co dziesiąte zwierzę, w tym hodowlane, umrze i będziemy mieć problem z zabezpieczeniem potrzeb żywnościowych – mówi Kamil Wyszkowski, prezes Global Compact Network Poland.

Odliczanie na Tauron Arenie będzie widoczne codziennie po godzinie 21:00. Całość wyświetlana będzie przez cztery miesiące. Za projektem stoją organizatorzy BNP Paribas Green Film Festival

To nie pierwsza taka inicjatywa na świecie. Najsłynniejszy zegar klimatyczny działa do dzisiaj w Nowym Jorku. 

Czytaj: Zmarł Stanisław Dziedzic – twórca Biblioteki Kraków