Wielkopolska Solidarność prosi premiera o pomoc dla Portu Lotniczego Ławicy

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Epidemia koronawirusa uziemiła linie lotnicze. W ciągu kilku miesięcy światowy ruch lotniczy spadł o 94%. To niespotykana dotychczas sytuacja – trudno więc przewidzieć w pełni jej konsekwencje.

Wiele międzynarodowych i krajowych linii zbankrutowało, inne zwalniają tysiące pracowników. Z powodu pandemii COVID-19 sytuacja finansowa i pracownicza w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego jest bardzo, bardzo zła.

Przez prawie całkowicie ograniczony ruch pasażerski, od 15-go marca przychody firmy drastycznie spadły. Ruch pasażerski zmalał z 2 mln 380 tys. w zeszłym roku do 515 tys. w tym roku w okresie od stycznia do sierpnia.

- Advertisement -
Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego. Zdjęcie: Facebook

Oprócz mniejszego ruchu na lotnisku, port wypłacił właścicielom nieruchomości w pobliżu lotniska ponad 108 mln zł. Z tytułu odszkodowań za obszar ograniczonego użytkowania, czyli utraty wartości nieruchomości, a kolejne pozwy czekają na rozstrzygnięcie w sądach. Dramatycznej sytuacji doświadczają również pracownicy, którzy w kwietniu stracili premię, potem w ramach tarczy antykryzysowej obniżono im wymiar czasu pracy o 20 procent i o tyle umniejszono pobory. Teraz rozpoczął się proces likwidacji stanowisk pracy, a w ślad za tym zwolnienia. Trudno przewidzieć jaka będzie ich skala.

Jeśli pandemia potrwa dłużej, a tak może być, biorąc pod uwagę wzrost zachorowań na COVID-19, to Portowi grozi likwidacja, a pracownikom bezrobocie – mówi Jarosław Lange, przewodniczący wielkopolskiej „Solidarności”.

Czytaj: Kolejne duże zwolnienia w Wielkopolsce – bez pracy zostało ponad 250 ludzi

Wielkopolska „Solidarność” wystosowała apel do premiera Mateusza Morawieckiego o ratowanie portu w Poznaniu, o podjęcie działań, które pozwolą utrzymać funkcjonowanie Portu Lotniczego Poznań-Ławica w czasie pandemii.

Związkowcy liczą, że rząd rozważy ich apel jak najszybciej i pomoże w tym trudnym czasie. 

Jeśli pozwolimy upaść branży lotniczej, ucierpią inne, bardzo ważne gałęzie przemysłu i usług. Dobrze funkcjonująca infrastruktura lotnicza oznacza dla kraju wpływy z turystyki, biznesu i handlu. Dlatego warto utrzymywać branżę na powierzchni i zastanawiać się, jak latać bezpiecznie.

W odbudowie gospodarczej dobre funkcjonowanie transportu, zwłaszcza lotniczego i międzykontynentalnego, jest rzeczą kluczową – powiedział serwisowi eNewsroom Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Czytaj: Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie odbędą się w Poznaniu. Wszystko obejrzysz online!