Wielka fabryka akumulatorów powstaje pod Wrocławiem

0
866
Pod Wrocławiem kończy się budowa największej na świecie fabryki akumulatorów LG Energy Solution. Zdjęcie: facebook.com/TSSE.Wroclaw.Kobierzyce

Pod Wrocławiem kończy się budowa największej fabryki akumulatorów EV (akumulatorów żelowych do aut elektrycznych) na świecie. Dzięki tej fabryce będzie bardzo dużo nowych ofert pracy. 

Agencja Rozwoju Przemysłu zdecydowała o zwiększeniu wsparcia dla LG Energy Solution realizującej inwestycję w podwrocławskich Kobierzycach. W fabryce będzie potrzebnych do dziesięciu tysięcy pracowników. 

Wielka fabryka akumulatorów w Kobierzycach pod Wrocławiem

Gdy zakończy się czwarty etap inwestycji na terenie zarządzanego przez ARP S.A. parku przemysłowego w Kobierzycach, powstanie największa fabryka akumulatorów EV na świecie o możliwościach produkcyjnych na poziomie 100 GWh zaspokajająca ok 60 procent obecnego zapotrzebowania na akumulatory EV w Europie.

– Każdy inwestor jest dla nas ważny, a jego projekt interesujący. W ubiegłym roku wydaliśmy 56 decyzji o wsparciu inwestycji w zarządzanych przez nas strefach. To najwięcej decyzji spośród wszystkich instytucji zarządzających strefami. Jedną z nich jest decyzja o wsparciu LG Energy Solution – czołowego producenta akumulatorów EV – powiedział Cezariusz Lesisz, prezes ARP S.A.

Zeszłoroczne inwestycje przyciągnęły do stref ARP S.A. inwestycje o deklarowanej wartości ponad 2,5 mld zł tworząc minimum 1052 miejsca pracy. Rok 2021 w Agencji Rozwoju Przemysłu to przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych takich jak Euro-Park Ząbkowice.

Czytaj: Wrocławski port lotniczy podsumował 2020 rok

Koniec czwartego, ostatniego etapu zakończy się pod koniec 2021 roku

LG Energy Solution rozpoczęła pierwszą inwestycję w fabrykę akumulatorów EV w Polsce w 2016 roku. Ze względu na znaczny wzrost zapotrzebowania na baterie do pojazdów elektrycznych kolejny etap rozpoczęto już w 2017 roku. Trzeci etap budowy rozpoczął się wiosną 2019 roku. Czwarty etap ma zakończyć się pod koniec roku 2021.

Równolegle w sierpniu ub. roku LG Energy Solution złożyła aplikację o wsparcie czwartego etapu budowy fabryki w Kobierzycach. W efekcie w Kobierzycach powstanie największa fabryka akumulatorów EV na świecie.

Czytaj: MPK wystawiło wrocławski autobus na licytację WOŚP