Więcej niż Bergman w Katowicach, w 100. rocznicę urodzin reżysera

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

fot. źródło

Doskonale znani są nam współcześni reżyserzy – głównie polscy i anglojęzyczni.  Jednak ci wszyscy reżyserzy, którzy tworzą współczesne dzieła, musieli skądś czerpać inspiracje… Ingmar Bergman, szwedzki reżyser filmowy i teatralny XX wieku, uważany jest za jednego z największych artystów w historii kina, którego wpływ na dzisiejsze projekty filmowe, zauważalny jest w wielu produkcjach. Dlatego też zapraszamy Was na kolejny pokaz filmu Pana Bergmana w 100. rocznicę jego urodzin!

Ingmar Bergman urodził się 14 lipca 1918 roku, więc nawet jeśli ktoś nie jest orłem z matematyki, da radę obliczyć, że w tym roku mija 100. rocznica urodzin reżysera. Z tego właśnie powodu, przez CAŁY rok, każdego miesiąca, Kino Kosmos i Filmoteka Śląską mają w planach zaprosić nas do wzięcia udziału w kolejnych wydarzeniach związanych z życiem i twórczością Bergmana. Szwedzkie kino jest jednym z lepszych na świecie, a gdy wdrożycie się w twórczość tego wybitnego reżysera, to na pewno dostrzeżecie, jak wielką inspiracją jest on dla współczesnych reżyserów.

- Advertisement -

W programie owych wydarzeń znajdzie się m.in: retrospektywa filmów Bergmana, które wyznaczały kierunki sztuki filmowej, a także pokazy filmów dokumentalnych, wystawy, spotkania z badaczami i miłośnikami twórczości reżysera, a co za tym idzie – wszelkie dyskusje, do których gorąco zapraszamy. 😉

Ingmar Bergman, fot: źródło

Zaprezentowano już 6 dokumentów:

  • „Więcej niż Bergman” (reż. Jane Magnusson, Hynek Pallas)
  • „Siódma pieczęć”
  • „Milczenie”
  • „Persona”
  • „Jak w zwierciadle”
  • „Sceny z życia małżeńskiego”

A na siódmy, lipcowy pokaz, zapraszamy na film „Tam, gdzie rosną poziomki„!

fot: źródło

W filmie zobaczymy takie gwiazdy jak: Victor Sjöström, Bibi Andresson, Ingrid Thulin oraz Gunnar Björnstrand.

Za zdjęcia odpowiada Gunnar Fischer.

Serdecznie zapraszamy 16 lipca, tj. poniedziałek, na godzinę 19.30 w sali Nostromo; ulica Sokolska 66, Katowice.

W tej produkcji, spotyka się dwóch najbardziej popularnych ludzki szwedzkiego kina: Ingmar Bergman i Victor Sjöström. Ten pierwszy, oczywiście, stanął za kamerą, z kolei Sjöström, mistrz kina niemego, wcielił się w główną postać przechodząc do historii również ze względu na sztukę aktorską, nie tylko reżyserską.

Fabuła filmu obejmuje jeden dzień z życia siedemdziesięcio-ośmioletniego profesora bakteriologii Isaka Borga, który wraz ze swoją synową Marianne, wyrusza w podróż ze Sztokholmu do Lund na uroczystość swojego naukowego jubileuszu. Ludzie, których Borg wraz ze swoją synową spotyka po drodze, a także mijane miejsca, zmuszają go do refleksji. Świetnie opowiedziana historia, która pozwala nam na wspomnienia, a także skłania do przemyśleń o życiu i zbliżającej się śmierci.

Jest to jedno z wybitniejszych dzieł Bergmana, które łączy się z „poetyką Strindbergowskich dramatów snów.”  Kilkukrotne retrospekcje i wyraźne sekwencje snów pozwalają nam zrozumieć to, co czuje główny bohater. Uprzedzam – łatwo chwycić się na tym, że samemu „odpływa” się w wir wspomnień i przemyśleń, które film egzekwuje sam w sobie. Reżyser łączy tutaj estetykę ekspresjonizmu, wątki surrealistyczne oraz motywy freudowskie.

Bergman, tak samo, jak Quentin Tarantino, ma swoich ulubionych aktorów, z którymi chętnie współpracuje. Dlatego też niech nie dziwi nikogo obsada filmu, w której występują ulubieni aktorzy Bergmana: Bibi Andresson, Ingrid Thulin czy Max von Sydow. Szwedzki reżyser ma dużo wspólnego z Tarantino, bowiem na ekranie lubią również ukazywać swoje odpryski biograficzne w łudząco sugestywny sposób.

Film został nagrodzony między innymi MFF Berlinale – Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu, a także Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego.

Prelekcję przed filmem poprowadzi Agata Tecl-Szubert (Filmoteka Śląska).

Bilety w cenie 12-14 złotych, zdobędziecie tutaj:
bit.ly/poziomki_Bergmana

Wydarzenie na Facebooku: wydarzenie.

Do zobaczenia!