fot. źródło
Doskonale znani są nam współcześni reżyserzy – głównie polscy i anglojęzyczni. Jednak ci wszyscy reżyserzy, którzy tworzą współczesne dzieła, musieli skądś czerpać inspiracje… Ingmar Bergman, szwedzki reżyser filmowy i teatralny XX wieku, uważany jest za jednego z największych artystów w historii kina, którego wpływ na dzisiejsze projekty filmowe, zauważalny jest w wielu produkcjach. Dlatego też zapraszamy Was na kolejny pokaz filmu Pana Bergmana w 100. rocznicę jego urodzin!
Ingmar Bergman urodził się 14 lipca 1918 roku, więc nawet jeśli ktoś nie jest orłem z matematyki, da radę obliczyć, że w tym roku mija 100. rocznica urodzin reżysera. Z tego właśnie powodu, przez CAŁY rok, każdego miesiąca, Kino Kosmos i Filmoteka Śląską mają w planach zaprosić nas do wzięcia udziału w kolejnych wydarzeniach związanych z życiem i twórczością Bergmana. Szwedzkie kino jest jednym z lepszych na świecie, a gdy wdrożycie się w twórczość tego wybitnego reżysera, to na pewno dostrzeżecie, jak wielką inspiracją jest on dla współczesnych reżyserów.
W programie owych wydarzeń znajdzie się m.in: retrospektywa filmów Bergmana, które wyznaczały kierunki sztuki filmowej, a także pokazy filmów dokumentalnych, wystawy, spotkania z badaczami i miłośnikami twórczości reżysera, a co za tym idzie – wszelkie dyskusje, do których gorąco zapraszamy. 😉
Ingmar Bergman, fot: źródło
Zaprezentowano już 6 dokumentów:
- „Więcej niż Bergman” (reż. Jane Magnusson, Hynek Pallas)
- „Siódma pieczęć”
- „Milczenie”
- „Persona”
- „Jak w zwierciadle”
- „Sceny z życia małżeńskiego”
A na siódmy, lipcowy pokaz, zapraszamy na film „Tam, gdzie rosną poziomki„!
fot: źródło
W filmie zobaczymy takie gwiazdy jak: Victor Sjöström, Bibi Andresson, Ingrid Thulin oraz Gunnar Björnstrand.
Za zdjęcia odpowiada Gunnar Fischer.
Serdecznie zapraszamy 16 lipca, tj. poniedziałek, na godzinę 19.30 w sali Nostromo; ulica Sokolska 66, Katowice.
W tej produkcji, spotyka się dwóch najbardziej popularnych ludzki szwedzkiego kina: Ingmar Bergman i Victor Sjöström. Ten pierwszy, oczywiście, stanął za kamerą, z kolei Sjöström, mistrz kina niemego, wcielił się w główną postać przechodząc do historii również ze względu na sztukę aktorską, nie tylko reżyserską.
Fabuła filmu obejmuje jeden dzień z życia siedemdziesięcio-ośmioletniego profesora bakteriologii Isaka Borga, który wraz ze swoją synową Marianne, wyrusza w podróż ze Sztokholmu do Lund na uroczystość swojego naukowego jubileuszu. Ludzie, których Borg wraz ze swoją synową spotyka po drodze, a także mijane miejsca, zmuszają go do refleksji. Świetnie opowiedziana historia, która pozwala nam na wspomnienia, a także skłania do przemyśleń o życiu i zbliżającej się śmierci.
Jest to jedno z wybitniejszych dzieł Bergmana, które łączy się z „poetyką Strindbergowskich dramatów snów.” Kilkukrotne retrospekcje i wyraźne sekwencje snów pozwalają nam zrozumieć to, co czuje główny bohater. Uprzedzam – łatwo chwycić się na tym, że samemu „odpływa” się w wir wspomnień i przemyśleń, które film egzekwuje sam w sobie. Reżyser łączy tutaj estetykę ekspresjonizmu, wątki surrealistyczne oraz motywy freudowskie.
Bergman, tak samo, jak Quentin Tarantino, ma swoich ulubionych aktorów, z którymi chętnie współpracuje. Dlatego też niech nie dziwi nikogo obsada filmu, w której występują ulubieni aktorzy Bergmana: Bibi Andresson, Ingrid Thulin czy Max von Sydow. Szwedzki reżyser ma dużo wspólnego z Tarantino, bowiem na ekranie lubią również ukazywać swoje odpryski biograficzne w łudząco sugestywny sposób.
Film został nagrodzony między innymi MFF Berlinale – Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu, a także Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego.
Prelekcję przed filmem poprowadzi Agata Tecl-Szubert (Filmoteka Śląska).
Bilety w cenie 12-14 złotych, zdobędziecie tutaj:
bit.ly/poziomki_Bergmana
Wydarzenie na Facebooku: wydarzenie.
Do zobaczenia!