W Warszawie powstanie Klinika „Budzik” dla dorosłych!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

18 września 2018 roku odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego między Samorządem Mazowsza, a Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim, a Fundacją Ewy Błaszczyk „Akogo?”, w sprawie utworzenia Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie.

Klinika „Budzik” dla dorosłych powstanie na działce, która jest własnością samorządu Mazowsza. Obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, w Warszawie, Fundacja „Akogo?” wybuduje specjalistyczną placówkę. Partnerem medycznym przedsięwzięcia będzie szpital bródnowski – czytamy na stronie akogo.pl

Wczoraj, czyli 6 lutego 2019 roku do wiadomości opinii publicznej, została przekazana decyzja o przeznaczeniu ogromnej kwoty z Funduszu Sprawiedliwości na budowę w Warszawie Kliniki „Budzik” dla dorosłych.

- Advertisement -

Decyzja ta została ogłoszona na konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, w której wzięli udział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Prezes Fundacji „Akogo?” Ewa Błaszczyk, koordynator medyczny Fundacji „Akogo?” Tomasz Jastrzębski oraz pełnomocnik ds. Funduszu Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski.

– Potrzeba jest ogromna. Każdego roku ponad 600 osób zapada w śpiączkę. Fundacja „Akogo?” od lat dokonuje cudów, przywraca te osoby do życia – mówił w czasie konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?” otrzyma na ten cel ponad 37 mln zł. To pozwoli wybudować i w pełni wyposażyć nowoczesną placówkę w Warszawie, gdzie ratunek znajdą ludzie, którzy zapadli w śpiączkę.

– Teraz możemy spokojnie planować i budować. Warto to robić. Ponad 50% osób leczonych w klinice wraca do pełnej sprawności. Kiedy powstawała pierwsza klinika, nawet środowisko medyczne nie było przekonane, czy jest sens to robić. Okazuje się, że tak. Zwłaszcza że wybudzone osoby i ich rodziny przewartościowują swoje życie, chcą pomagać innym ludziom, których los doświadczył podobnie – mówiła prezes fundacji „Akogo?” Ewa Błaszczyk.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowe oznaczenia drogowe dla warszawskich cyklistów! – f7city.pl

Szacowany koszt inwestycji to 40 mln zł. Trzypiętrowy obiekt będzie miał powierzchnię około 3 tys. metrów kwadratowych na trzech kondygnacjach. Zostanie kompleksowo wyposażony w sprzęt medyczny, rehabilitacyjny, diagnostyczny i obrazowy. Do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych, a także specjalne łóżka. Klinika zakupi też ultranowoczesny japoński system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie całej placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Pomocny będzie również sprzęt multimedialny i sensoryczny.

– W nowym budynku chcemy rozwinąć drugie pole naszej działalności: naukowo-badawcze. Będziemy starali się, by w Polsce wdrożono programy eksperymentalne. I by jak najszybciej były one wykorzystywane w praktyce, w pracy z ludźmi – dodała Ewa Błaszczyk.

Przewidywany termin otwarcia kliniki: połowa 2022 roku.

„Projekt BUDZIK DLA DOROSŁYCH Fundacji Ewy Błaszczyk wygrał w ogłoszonym przez Fundusz Sprawiedliwości konkursie na utworzenie ośrodka rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków. Rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw – najczęściej drogowych, ale sporą grupę stanowią również ofiary przemocy. Budowa, wyposażenie i utrzymanie nowoczesnej placówki sprawującej opiekę nad tymi pacjentami jest koniecznością – moralnym, społecznym i instytucjonalnym obowiązkiem państwa. Ten obowiązek wypełnia Fundusz Sprawiedliwości, do którego głównych zadań należy niesienie pomocy ofiarom przestępstw” – można przeczytać na profilu na Facebooku Fundacja Ewy Błaszczak „Akogo?”

zdjęcie: facebook.com
zdjęcie: facebook.com
zdjęcie: facebook.com
zdjęcie: facebook.com

Więcej informacji i zdjęć na temat kliniki „Budzik” dla dorosłych uzyskasz na stronie akogo.pl

Przypomnę tylko, że dziecięca klinika „Budzik” dla osób po ciężkich urazach mózgu działa od lipca 2013 roku przy Centrum Zdrowia Dziecka. Wybudzono w niej dotąd 54 dzieci.

Jesteś z Warszawy? Koniecznie zajrzyj do f7warszawa.pl

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!