Strona główna Ciekawostki Nowe oznaczenia drogowe dla warszawskich cyklistów!

Nowe oznaczenia drogowe dla warszawskich cyklistów!

0
Nowe oznaczenia drogowe dla warszawskich cyklistów!

Każdego roku obserwujemy wzrost ilości rowerzystów w Polsce. Coraz częściej wybieramy środek transportu, który jest zdrowszy zarówno dla Nas, jak i dla środowiska. Świadczy o tym między innymi rekordowy sezon rowerów miejskich [czytaj tutaj], które już lada moment powrócą na ulicę naszych miast. W związku z kolejnym sezonem przygotowuje się też rozwój infrastruktury.

Najlepsze knajpy 2018 według MYTUJEMY!

Ułatwienia komunikacyjne dla rowerzystów coraz częściej pojawiają się w obrębie dużych aglomeracji ale i małych miejscowości. Wiele rozwiązań, które świetnie sprawdzają się na zachodzie, wcielamy w życie i my. Dzięki temu coraz częściej rowerzyści mogą korzystać ze śluz rowerowych, kontrpasów w ścisłych centrach i niezależnych ścieżek rowerowych w wyznaczonych do tego strefach. Kolejnym trafnym zapożyczeniem wdrażanym w infrastrukturę Warszawy będą totemy. Już z początkiem nadchodzącego sezonu rowerowego w Warszawie rozpocznie się instalacja 30 totemów ułatwiających ruch rowerowy. Nowe elementy krajobrazu miejskiego zostaną rozstawione kilkanaście metrów przed skrzyżowaniami z sygnalizacją świetlną.

Specjalne sygnalizatory, które pojawią się na ulicach Warszawy to rozwiązanie prototypowe. Każda z 30 maszyn będzie komunikowała się uczestnikami ruchu poprzez cztery symbole – zająca, żółwia, krowę i kciuk. Każdy z nich sugeruje inną akcję. Zając nakazuje przyspieszyć, żółw zwolnić, kciuk potwierdza odpowiednią prędkość rowerzysty, natomiast krowa sugeruje powolność, która uniemożliwi dojechanie do świateł przed zmianą na czerwone. Klarowność piktogramów ma za zadanie trafić również do najmłodszych użytkowników ruchu, przede wszystkim poprawiając bezpieczeństwo cyklistów.

Totemy zostaną zamontowane w ramach umowy między Zarządem Dróg Miejskich a firmą Siemens Mobility, która do 2020 r. gruntownie zmodernizuje i rozbuduje Zintegrowany System Zarządzania Ruchem w Warszawie. System pilotażowo obejmie 30 skrzyżowań. Jeśli się sprawdzi i w znaczący sposób poprawi komunikację w tych miejscach, ilość zainstalowanych totemów zwiększy się w kolejnych latach.

Nowe oznaczenia mają sprawić, że rowerzyści będą po skrzyżowaniu poruszać się płynniej oraz nie będą próbowali na nie wjechać, jeśli dostaną wcześniej ostrzeżenie. Jednym z miejsc, w których staną sygnalizatory będzie skrzyżowanie ulic Wybrzeże Gdańskie/Sanguszki.

źródło: warszawanaszemiasto

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!