W Norwegii otwarto najpiękniejszą toaletę publiczną na świecie

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

W Norwegii powstała najpiękniejsza toaleta publiczna na świecie. Swoim kształtem zupełnie nie przypomina toaletę. Budynek przypomina falę i kompletnie nie kojarzy się z przypisaną mu funkcją. 

Norwegia to kraj słynący z pięknych, zapierających dech w piersiach widoków. Cuda przyrody, które można podziwiać przyciągają tłumy turystów. Szacunek do przyrody jest tam wyrażany na wiele różnych sposobów. Okazuje się, że nawet takie miejsce jak toaleta publiczna może powstać jako prawdziwe dzieło sztuki.

- Advertisement -

W Norwegii oddano do użytku najpiękniejszą toaletę na świecie. Inspiracją do powstania tej nowoczesnej toalety były morskie fale, które rozbijają się przy brzegu.

Toaleta znajduje się w regionie Gildeskal. Ureddplassen, bo tak się nazywa miejsce, gdzie odsłonięto nowoczesną toaletę, jest częścią trasy widokowej Helgelandskysten, ciągnącej się od Holm na południu do Bodo na północy. Jest położona pomiędzy Morzem Norweskim i górami.

Toaletę z matowego, półprzezroczystego szkła i betonu zaprojektowali architekci z Oslo: Marit Justine Haugen i Dan Zohar. Wykonano ją w ubiegłym roku, jednak oddano do użytku dopiero teraz. Łączna powierzchnia konstrukcji to 2000 metrów kwadratowych.
Wykonanie projektu kosztowało 1,4 miliona funtów, czyli około 6,7 miliona złotych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kwiaty wiśni zakwitły w Chinach, Japonii i Hiszpanii. To najpiękniejszy widok na naszej planecie!

Toaleta w kształcie fali jest z tarasem widokowym o szerokości 9 metrów. Na tarasie znajdują się siedziska wykonane z różanego marmuru – tego samego, który wykorzystano w budynku Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Z tarasu można podziwiać szerokie, otwarte Morze Norweskie, archipelag Lofoty i góry, które tworzą piękną panoramę.

– Ureddplassen to miejsce na krótką przerwę, przyjemny odpoczynek i piknik lub długie noce z północnym słońcem lub zorzą polarną – wyjaśnia Nasjonale turistveger, organizacja turystyczna Norweskiego Szlaku Scenicznego Helgelandskysten, na której można znaleźć toaletę.

Helgelandskysten jest najdłuższą z 18 sklasyfikowanych tras widokowych w Norwegii, ciągnącą się od Holm na południu, przechodząc w koło podbiegunowe i kierując się na północ w kierunku Bodo. Ukończenie trasy wymaga sześciu przepraw promowych.

– Widok na trasie jest wyjątkowy, jest tam wiele miejsc dobrze chronionych przed hałasem komunikacyjnym – powiedział Seiar Skaar, kierownik trasy na malowniczej trasie Helgelandskysten.

#ureddplassen #gildeskål #utedo

Post udostępniony przez Tommy Iversen (@tommiver)

Źródło: telegraph.co.uk/tvn24bis.pl