Zostało Ci jedzenie po świętach? Nie wyrzucaj – przekaż potrzebującym!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

W większości polskich domów po świętach zostaje wiele jedzenia. Nikt już nie może patrzeć na sałatkę warzywną, ani zmieścić kolejnego kotleta. Zamiast wyrzucać jedzenie – możesz pomóc potrzebującym. Jak co roku ruszyła akcja „Podziel się posiłkiem z bezdomnymi”, dzięki której z Twojego mieszkania czy domu zostanie odebrane jedzenie i przekazane tym, których na nie nie stać. Tegoroczna akcja potrwa do 4 kwietnia. 

Polacy marnują olbrzymie ilości jedzenia. Każdy z nas wyrzuca rocznie około 52 kg żywności. Polacy rocznie wyrzucają do kosza około 9 milionów ton żywności! Takie dane podaje Ministerstwo Środowiska. Nie tylko duże sklepy czy restauracje, ale także polskie rodziny. Mamy kolejną szansę by to zmienić. Wszystko dzięki akcji „Podziel się posiłkiem z bezdomnymi”.

- Advertisement -

Marnowanie tak dużej ilości jedzenia to nie tylko problem Polski.W całej Unii Europejskiej przepada około 90 milionów ton artykułów spożywczych.

Już szósty rok z rzędu od poniedziałku do środy można zgłaszać, że w lodówce mamy za dużo jedzenia. Wolontariusze w tych dniach będą pracować w całej Polsce i po odebraniu jedzenia, zawiozą je bezpośrednio do najbliższych jadłodajni.

Co można oddać? Absolutnie wszystko, co jest świeże – pieczywo, mięsa, sałatka i ciasta.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Gigantyczne cukierki z kandyzem pokryte czekoladą. Skusisz się?

Akcja „Podziel się posiłkiem z bezdomnymi” działa kilkudziesięciu miastach Polski, są to: Białystok, Bolesławiec, Bydgoszcz, Chorzów, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Goleniów, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Katowice, Kraków i okolice, Koszalin, Krupski Młyn – Tarnowskie Góry, Łódź, Lublin, Nagłowice – Sędziszów, Nowy Sącz, Oleśnica, Olsztyn, Poznań, Przemyśl, Pyskowice, Radom, Radomsko, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Sopot, Stargard Szczeciński, Suwałki, Szczecin, Szczecinek, Szczodre k. Wrocławia, Tarnowskie Góry, Toruń, Wałbrzych, Warszawa i Wrocław.

Na szczęście każdego roku zwiększa się zainteresowanie akcją. Nie dość, że zgłasza się coraz więcej ludzi, to na dodatek okazuje się, że są i tacy, którzy celowo przygotowują więcej jedzenia, by móc potem się nim podzielić.

Aby oddać jedzenie należy wypełnić formularz na stronie internetowej podzielmysie.pl. W czasie ostatnich świąt Bożego Narodzenia dzięki tej akcji zebrano 8 ton jedzenia.

Aktualnie w Warszawie działa już kilka „jadłodzielni”, a nowe miasta są zainteresowane ich organizowaniem.

Dlaczego przestaliśmy szanować jedzenie?

— Myślę, że przyczyną tego, że przestaliśmy szanować jedzenie, że część z nas je wyrzuca, a dokładnie co trzeci Polak, jest po prostu to, że kiedyś było go bardzo mało i szanowało się każdy okruch, a teraz jest tego tak dużo, że mniej się zastanawiamy nad tym, czy zjemy to wszystko, co kupiliśmy, czy nie. A jak nie zjemy, to wyrzucimy i pójdziemy do sklepu jeszcze kupić – mówi pomysłodawczyni akcji „Podziel się posiłkiem z bezdomnymi” pani Maria Skołożyńska.

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl/pl.sputniknews.com/money.pl/
Zdjęcie główne: Facebook.com