Uwielbiasz oglądać telewizję? Zwiększasz ryzyko wystąpienia tej groźnej choroby

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Oglądanie telewizji to jedna z ulubionych rozrywek naszego społeczeństwa. Przeciętny Polak ogląda telewizję przez 4 godziny i 36 minut dziennie. Tyle wystarczy, aby zwiększyć ryzyko groźnej choroby. 

Szczególnie narażeni są mężczyźni. Oglądanie przez ponad 4 godziny dziennie telewizji zwiększa u nich ryzyko rozwoju raka jelita grubego – ostrzegają brytyjscy naukowcy.

- Advertisement -

Uczeni przez 6 lat obserwowali 500 tysięcy Brytyjczyków i odkryli związek między siedzącym trybem życia, a ryzykiem wystąpienia raka jelita grubego. Najsilniejsze zagrożenie znaleziono wśród mężczyzn, którzy przesiadywali codziennie przed telewizorem.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Imperial College London i Międzynarodowej Agencji ds. Badań nad Rakiem ONZ ustalili, że mężczyźni, którzy codziennie przesiadywali przed telewizorem ponad 4 godziny dziennie, byli o 35% bardziej narażeni na raka jelita. W przypadku kobiet ryzyko było na poziomie 11%. Co ciekawe – nie znaleziono jednak powiązania między spędzaniem czasu przed ekranem komputera i zwiększonym ryzykiem raka jelita.

Badacze twierdzą, że mężczyźni są bardziej podatni nie niezdrowy tryb życia podczas oglądania telewizji: częściej palą papierosy, częściej piją i jedzą fast foody, co zwiększa ryzyko raka.

Dodatkowo siedzący tryb życia powoduje przyrost masy ciała i zwiększa ilość tkanki tłuszczowej. Z kolei nadmiar tłuszczu w ciele może wpływać na stężenie hormonów we krwi i innych substancji chemicznych, które oddziałują na wzrost komórek i mogą zwiększać ryzyko nowotworu jelita grubego. Co gorsza, osoby, które prowadzą siedzący tryb życia dwa razy częściej chorują na cukrzycę, choroby serca czy nerek.

W Polsce co roku u 17 tys. osób diagnozuje się nowotwór jelita grubego. Codziennie na tę chorobę umiera aż 28 osób. I niestety liczba zachorowań ciągle się zwiększa.

Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia – 30 do 50% wszystkich przypadków raka można by uniknąć. Szacuje się, że każdego roku z powodu różnych form na raka umiera około 9 milionów ludzi.

Źródło: fakt.pl/zdrowie.senior.pl
Zdjęcie: pixabay.com

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Fakty, które powinien każdy znać o swojej grupie krwi. Wpływa na Twoją osobowość!