Jak przygotować samochód do wiosny? Mamy dla Was kilka cennych porad.

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Zima w tym roku nie dała się aż tak we znaki. Mimo to warto po chłodnych miesiącach odpowiednio przygotować samochód na wiosnę. Już niedługo pierwsze dni kalendarzowej wiosny. To najlepszy czas, by pomyśleć o swoim samochodzie i przygotować go na wiosnę. Zobacz o czym należy pamiętać! 

Po zimie każde auto wymaga przeglądu. Niska temperatura, wilgoć, śnieg, sól oraz jazda w trudnych warunkach drogowych – wszystkie czynniki mają wpływ na stan Waszego samochodu. Podpowiadamy, jak odświeżyć auto i przygotować je do wiosennych, bezpiecznych podróży. Co powinna przykuć Waszą uwagę?

- Advertisement -

1. OPONY

Prawidłowe przygotowanie pojazdu do wiosny powinniśmy zacząć od opon. Specjaliści zalecają, by założyć letnie gumy, gdy temperatura ustabilizuje się na poziomie około 7-10 st. C, a w nocy nie spada poniżej zera. Założenie letnich opon to nie wszystko. Przed zmianą opon należy sprawdzić stan bieżnika, czy opony są równo zużyte, czy nie ma na nich tzw. bąbli. Osoby rzadko korzystające z samochodu powinny zwrócić uwagę, czy opona nie jest najzwyczajniej stara (nie pęka, nie parcieje). Upewnij się czy wszystkie koła – także zapasowe – są dobrze wyważone i napompowane.

Nierównomiernie zużyty bieżnik opon sygnalizuje, że powinno się przejrzeć układ zawieszenia. Nawet, gdy wszystko wyda się ok, warto raz na jakiś czas sprawdzić i ustawić geometrię. Przy okazji zakład powinien skontrolować zużycie metolowo-gumowych łączników i amortyzatorów. Musi to zrobić specjalista. We własnym zakresie można skontrolować poziom płynów, stan zużycia klocków hamulcowych oraz tarcz/bębnów.

2. DOKŁADNIE UMYĆ KAROSERIĘ, SPRAWDZIĆ PODWOZIE

Należy skrupulatnie umyć samochód. Na początek należy zmyć brud z karoserii , aby pozbyć się wszystkich resztek zimowego brudu. Po oczyszczeniu blach, należy je odpowiednio zakonserwować, by zapobiec korozji. Poleca się także nawoskować karoserię. Przy okazji można sprawdzić, czy na nadwoziu nie ma żadnych ubytków lakierniczych. Sól potrafi wniknąć wszędzie.

3. KABINA 

Pierwsze, ciepłe, słoneczne dni wiosny należy wykorzystać do suszenia przedziału pasażerskiego. Zimą trafia do niego wiele wilgoci w postaci śniegu naniesionego na butach. Jeśli macie możliwość wyjmijcie i wysuszcie filcowe wykładziny nasiąknięte wodą. Jeśli są bardzo zniszczone, zainwestujcie w nowe. Należy przepchać niedrożne otwory spływowe w drzwiach (od spodu) i bagażniku (od góry, po zdjęciu wykładzin).

Należy posprzątać wnętrze samochody, umyć szyby od środka, kokpit, zaimpregnować tapicerki używając odpowiednich środków kosmetycznych. Gumowe uszczelki w drzwiach należy posmarować wazeliną techniczną, zapobiegnie to wykruszaniu ich po zimie. Warto wyprać i odkurzyć wnętrze, będzie ono nie tyko czyste, ale też usuniemy niewidoczne drobnoustroje.

4. KLIMATYZACJA

Należy zadbać o klimatyzację, która przyda się, gdy nadejdą upały. Trzeba uzupełnić czynnik, wymienić olej sprężarkowy. Do tego może dojść ozonowanie wnętrza i wymiana filtra kabinowego.

5. SPRAWDZIĆ STAN WSZYSTKICH PŁYNÓW

Należy sprawdzić od dołu, czy nie ma żadnych wycieków. Uzupełnić płyn hamulcowy, olej silnikowy oraz płyn w układzie chłodzenia. Należy sprawdzić również olej w układzie wspomagania. Należy wymienić płyn do spryskiwaczy na letnią wersję.

6. WYMIENIĆ WYCIERACZKI 

Gumowe pióra mogą być w kiepskich stanie przez wzgląd na temperatury i szorowanie po zamarzniętej szybie.

7. HAMULCE

Płyn hamulcowy powinniśmy wymieniać co 3-4 lata. A jeśli jeździmy dużo i dynamicznie co 2 lata. W serwisie należy sprawdzić działanie układu hamulcowego (także zmierzyć temperaturę wrzenia płynu hamulcowego) oraz system ESP/ABS. Mechanik powinien także sprawdzić stan amortyzatorów i układu zawieszenia.

8. KOŁO ZAPASOWE

Jeśli samochód ma koło zapasowe sprawdź, czy jest w nim powietrze, oraz czy masz lewarek i klucze.

9. SPRAWDŹ WIDOCZNOŚĆ SAMOCHODU 

Należy sprawdzić, czy wszystkie żarówki są sprawne. Skontroluj światła: drogowe, mijania, postojowe, światła tylne, kierunkowskazy, światła stopu, oświetlenie tablicy rejestracyjnej.

Źródło: autokult.pl/link4.pl/dziennikzachodni.pl/polskatimes.pl/moto.pl
Zdjęcie: pixabay.com

PRZECZYTAJ TAKŻE:

10 różnych typów pasażerów w komunikacji miejskiej. Których Ty najczęściej spotykasz?