Starzejemy się całe życie. Najpierw jesteśmy z tego zadowoleni, ponieważ przybliża nas to do świata dorosłych. Gdy człowiek osiąga średni wiek, zaczyna być coraz bardziej niezadowolony z objawów starzenia się.
„Starość nie radość” brzmi polskie przysłowie, które jest odzwierciedleniem naszych obaw przed starzeniem się, chorobami związanymi z podeszłym wiekiem, samotnością, czasem niedołężnością.
Granica, w której zaczynamy mówić o starzeniu się organizmu to gerontolodzy uznają wiek po 30 roku życia. Pierwsze siwe włosy, coraz więcej zmarszczek to najbardziej widoczne oznaki.
Sporo mówi się o tym, jak obecna #demografia wpływa na rynek #nieruchomości. Jednak starzenie się społeczeństwa dopiero zacznie zbierać swoje żniwo za ok. 20 lat.https://t.co/z7ZOI7UMVe
— Nieruchomosci-online.pl (@NieruchomosciON) March 1, 2018
U niektórych upływ czasu jest ledwo widoczny, u innych szybko widać jego objawy. Istnieją pewne nawyki i zachowania, które sprawiają, że nasza skóra szybciej się starzeje.
1. NADMIAR MAKIJAŻU
Większość kosmetyków do makijażu zawiera tłuste składniki, które zatykają pory i sprzyjają stanom zapalnym. Na dodatek nadmiar kosmetyków do makijażu z alkoholem, środkami zapachowymi czy innymi substancjami może podrażnić skórę i wywołać przyśpieszenie powstawania zmarszczek.
2. SŁUCHAWKI
Osłabienie słuchu jest dość normalne w starszym wieku, jednak nieodpowiedzialne używanie słuchawek tylko to potęguje. Jeżeli korzystasz ze słuchawek ponad godzinę dziennie, sprzyjasz nasileniu się problemów ze słuchem w późniejszych latach. Aby prawidłowo i przede wszystkim zdrowo słuchać muzykę w słuchawkach, należy dobrać taką głośność, aby osoby dokoła nie słyszały tego, co Ty.
3. ZA KRÓTKI SEN
Tak, wiem – współczesne tempo życia sprawia, że jesteśmy zabiegani, zapracowani, nie mamy czasu na relaks, ale to żadne wytłumaczenie, aby skracać sobie długość snu. Otóż ilość przespanych godzin ma istotny wpływ na stan naszego zdrowia, w tym wygląd skóry, pamięć, funkcjonowanie układu odpornościowego.
4. ZA WYSOKA TEMPERATURA W DOMU
Gdy za oknem deszcz, chętniej siedzimy w ciepłym mieszkaniu, które ogrzewa kaloryfer lub kominek. Tym samym zapewniamy sobie powietrze, które osusza skórę, czyli przyspiesza procesy jej starzenia. Warto zainwestować w nawilżacz.
5. PICIE PRZEZ SŁOMKĘ
Częste picie przez słomkę przyspiesza powstawanie zmarszczek wokół ust, a mrużenie oczu przyspiesza powstawanie zmarszczek wokół nich.
6. ZA DUŻO BIEGANIA
Bieganie jest świetną formą aktywności fizycznej. Zapewnia bowiem wiele korzyści dla zdrowia i pomaga zachować młody wygląd. Jeśli jednak zbyt intensywnie biegasz, możesz zyskać „twarz biegacza”, czyli wychudzoną i wysuszoną twarz pełną zmarszczek. Wszystko przez częste i dynamiczne ćwiczenia, które mogą powodować spalanie tłuszczu podskórnego i skutkować to może uwidocznieniem kości oraz utratą elastyczności skóry i pogłębieniu się zmarszczek.
7. SPANIE Z TWARZĄ W PODUSZCE
Nawet pozycja, w jakiej śpimy, ma wpływ na powstawanie zmarszczek. Jeżeli śpisz na brzuchu lub boku „wgniatasz” skórę, która staje się mniej elastyczna i zyskuje dodatkowe linie i zmarszczki. Najlepiej spać na plecach albo zakupcie satynową pościel, która zmniejszy tarcie i wgniecenia.
Źródło: uroda.senior.pl/echodnia.eu
Zdjęcie: pixabay.com
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Chcesz wychować mądre i samodzielne dziecko? Rozważ 18 rad od znanej pedagog!