Co przyspiesza proces starzenia się? Tego nie rób, bo szybciej odczujesz skutki starzenia się.

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Starzejemy się całe życie. Najpierw jesteśmy z tego zadowoleni, ponieważ przybliża nas to do świata dorosłych. Gdy człowiek osiąga średni wiek, zaczyna być coraz bardziej niezadowolony z objawów starzenia się. 

„Starość nie radość” brzmi polskie przysłowie, które jest odzwierciedleniem naszych obaw przed starzeniem się, chorobami związanymi z podeszłym wiekiem, samotnością, czasem niedołężnością.

- Advertisement -

Granica, w której zaczynamy mówić o starzeniu się organizmu to gerontolodzy uznają wiek po 30 roku życia. Pierwsze siwe włosy, coraz więcej zmarszczek to najbardziej widoczne oznaki.

U niektórych upływ czasu jest ledwo widoczny, u innych szybko widać jego objawy. Istnieją pewne nawyki i zachowania, które sprawiają, że nasza skóra szybciej się starzeje.

1. NADMIAR MAKIJAŻU

Większość kosmetyków do makijażu zawiera tłuste składniki, które zatykają pory i sprzyjają stanom zapalnym. Na dodatek nadmiar kosmetyków do makijażu z alkoholem, środkami zapachowymi czy innymi substancjami może podrażnić skórę i wywołać przyśpieszenie powstawania zmarszczek.

2.  SŁUCHAWKI

Osłabienie słuchu jest dość normalne w starszym wieku, jednak nieodpowiedzialne używanie słuchawek tylko to potęguje. Jeżeli korzystasz ze słuchawek ponad godzinę dziennie, sprzyjasz nasileniu się problemów ze słuchem w późniejszych latach. Aby prawidłowo i przede wszystkim zdrowo słuchać muzykę w słuchawkach, należy dobrać taką głośność, aby osoby dokoła nie słyszały tego, co Ty.

3. ZA KRÓTKI SEN

Tak, wiem – współczesne tempo życia sprawia, że jesteśmy zabiegani, zapracowani, nie mamy czasu na relaks, ale to żadne wytłumaczenie, aby skracać sobie długość snu. Otóż ilość przespanych godzin ma istotny wpływ na stan naszego zdrowia, w tym wygląd skóry, pamięć, funkcjonowanie układu odpornościowego.

4. ZA WYSOKA TEMPERATURA W DOMU 

Gdy za oknem deszcz, chętniej siedzimy w ciepłym mieszkaniu, które ogrzewa kaloryfer lub kominek. Tym samym zapewniamy sobie powietrze, które osusza skórę, czyli przyspiesza procesy jej starzenia. Warto zainwestować w nawilżacz.

5. PICIE PRZEZ SŁOMKĘ

Częste picie przez słomkę przyspiesza powstawanie zmarszczek wokół ust, a mrużenie oczu przyspiesza powstawanie zmarszczek wokół nich.

6. ZA DUŻO BIEGANIA

Bieganie jest świetną formą aktywności fizycznej. Zapewnia bowiem wiele korzyści dla zdrowia i pomaga zachować młody wygląd. Jeśli jednak zbyt intensywnie biegasz, możesz zyskać „twarz biegacza”, czyli wychudzoną i wysuszoną twarz pełną zmarszczek. Wszystko przez częste i dynamiczne ćwiczenia, które mogą powodować spalanie tłuszczu podskórnego i skutkować to może uwidocznieniem kości oraz utratą elastyczności skóry i pogłębieniu się zmarszczek.

7. SPANIE Z TWARZĄ W PODUSZCE

Nawet pozycja, w jakiej śpimy, ma wpływ na powstawanie zmarszczek. Jeżeli śpisz na brzuchu lub boku „wgniatasz” skórę, która staje się mniej elastyczna i zyskuje dodatkowe linie i zmarszczki. Najlepiej spać na plecach albo zakupcie satynową pościel, która zmniejszy tarcie i wgniecenia.

Źródło: uroda.senior.pl/echodnia.eu
Zdjęcie: pixabay.com

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Chcesz wychować mądre i samodzielne dziecko? Rozważ 18 rad od znanej pedagog!