Ukraińskie prawo jazdy w 15 dni, za 1000 euro i bez egzaminu. Firmy zarabiają na szemranym interesie.

0
1779

Prawo jazdy w 15 dni może zdobyć każdy, nawet osoba, której dokument został odebrany za punkty karne czy jazdę po pijanemu – tak brzmi oferta firmy w siedzibą w Kijowie, która reklamuje się w internecie. Jak to działa i czy jest to legalne?

Ukraińskie prawo jazdy może być łakomym kąskiem dla wielu Polaków, którzy nie posiadają dokumentu lub stracili uprawnienia. W Polsce wiele firm sprzedaje ukraińskie prawo jazdy bez wychodzenia z domu. Portal brd24.pl przyjrzał się bliżej jednej firmie: Turbobersh.com.

Firma pomaga zdobyć prawo jazdy bez żadnych egzaminów. Taka usługa kosztuje od tysiąca do trzech tysięcy euro.

Wystarczy zgłosić się do firmy, wybrać jedną z dwóch opcji, zapłacić i czekać. Ukraińskie prawo jazdy otrzyma się po 2-4 tygodniach. Bez wychodzenia z domu, bez jazd samochodem, bez kursów, bez egzaminu. Proceder kwitnie w najlepsze.

Pierwszą opcją jest tańszy dokument z 2014 roku pochodzący z Krymu – czas oczekiwania to dwa tygodnie, a koszt 1000 euro. Druga opcja to aktualne, ukraińskie prawo jazdy z 2018 roku wraz z potwierdzeniem ukończenia szkoły jazdy. Na dokument trzeba poczekać do miesiąca, a cena to 3000 euro.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak przygotować samochód do wiosny? Mamy dla Was kilka cennych porad.

Według zapewnień firmy, na takie usługi skusić miało się około 3000 osób, łącznie z przedstawicielami rządu. Według polskiego prawa ukraińskie prawo jazdy można bez problemu zamienić na polskie prawo jazdy.

Na portalu brd24.pl zamieszczono rozmowę telefoniczną z konsultantką przedsiębiorstwa Turbobersh.com, która wyjaśnia, że prawo jazdy uzyskuje się w ciągu kilkunastu dni i wcale nie trzeba wyjeżdżać na Ukrainę.

Źródło: moto.pl/dziennikbaltycki.pl/radiozet.pl
Zdjęcie główne: pl.wikipedia.org