Strona główna Ciekawostki Tortury w Wirtualnej Rzeczywistości już w Poznaniu!

Tortury w Wirtualnej Rzeczywistości już w Poznaniu!

0
Tortury w Wirtualnej Rzeczywistości już w Poznaniu!

Stosowanie tortur, czyli zadawanie celowo bólu fizycznego lub psychicznego wydaje się już absolutną przeszłością. Okazuje się, że tortury są cały czas stosowane, a nowe narzędzia tortur będzie można zobaczyć już niedługo w nowej, poznańskiej galerii!

Zobacz też: Kolejna edycja Nocy Muzeów w Poznaniu! 

Tortury najbliżej kojarzą się z odległym średniowieczem, gdzie skazańcy byli przywiązywani do galopujących później koni, albo gdzie kapiąca na czoło kropla wody doprowadzała torturowanych do szaleństwa. Jednak mimo wielu ustanowionych przepisów i konwencji w wielu miejscach na świecie nadal w sposób niejawny stosowane są tortury, przede wszystkim wobec różnego rodzaju opozycji politycznej bądź różnego rodzaju separatystów – także w krajach uznawanych za demokratyczne. Amnesty International informuje, że współcześnie tortury są stosowane w Chinach, Rosji, Białorusi, Turcji, Uzbekistanie, Arabii Saudyjskiej, Stanach Zjednoczonych, Korei Północnej, Turkmenistanie i wielu innych krajach. W Polsce stosowanie tortur jest kategorycznie zabronione przez Konstytucje RP z 2 kwietnia 1997 roku, jednak wciąż w Polsce jak i na całym świecie często słyszy się o stosowaniu przemocy ze strony policji. W gruncie rzeczy jednak samo pojęcie tortury dla nas jest już raczej ciekawostką. Dlatego dużym sukcesem wydaje się cieszyć nadchodząca wystawa nowych narzędzi tortur.

Niedawno oddane do użytku Rondo Kaponiera zlokalizowane w samym sercu Poznania udostępniło również parę pawilonów, które zostały oddane do zagospodarowania prywatnym inicjatywą. Jedną z nich jest powstały w 2018 roku projekt OFUTURE ZONE, zrealizowany z inicjatywy fundatora CAF. OFUTURE w swojej przestrzeni organizuje wystawy i festiwale, które umożliwiają twórcą i twórczości nowych technologii spotkać się z odbiorcami. Galeria jest o tyle innowacyjną inicjatywą, że dzieła możliwe są do doświadczania w wirtualnej rzeczywistości.

Tortury bolą, miażdżą, niszczą. Fizycznie i psychicznie. Współcześnie przybierają coraz bardziej wyrafinowane formy. Poznaj je na naszej wystawie.

Zobacz też: Rozkład jazdy klubu TAMA. To będzie dobry sezon! 

Wystawa będzie możliwa do oglądania od 5 do 7 kwietnia, wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej. Jeśli nie uda Wam się zapoznać z wystawą, albo oglądanie jej pozostawi niedosyt, okazuje się, że tradycyjne narzędzia tortur są w zasięgu ręki. Trochę ponad 100 kilometrów od Poznania, w Zielonej Górze mieści się największe w Polsce Muzeum Tortur Dawnych. Na wystawie, w mrocznych muzealnych piwnicach, zaprezentowano interesujący zbiór obiektów i replik narzędzi używanych m.in. podczas procesów o czary oraz egzekucji skazańców. Wrażenie grozy potęgują efekty dźwiękowe towarzyszące zwiedzającym – jęki skazańców, odczytywanie wyroków, brzęk łańcuchów, płacz kobiet. Ekspozycję wzbogacają grafiki wybitnego rysownika Roberta Jurgi, wykonane specjalnie dla Muzeum, z uwzględnieniem dawnej ikonografii. Kusi przyrównanie współczesnych metod torturowania umieszczonych w rzeczywistości wirtualnej w kontrze do tradycyjnych, okrutnych maszyn umieszczonych w odległości paru metrów. Zachęcam więc do odwiedzania zarówno OFUTURE ZONE jak i Muzeum Ziemii Lubuskiej.

5 – 7 kwietnia 2019 r.
pt. 14.00 – 21.00
sob. – niedz. 12.00 – 21.00

Wstęp wolny.
Wystawa przeznaczona jest tylko dla osób 16+

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!