Telefoniczna inwazja – już co piąty siedmiolatek posiada telefon komórkowy!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Czy dzieci powinny mieć swój własny telefon komórkowy? Zanim kupisz dziecku smartfona, odpowiedz sobie na pytanie: „Po co mu takie urządzenie?”.

Ile razy widziałaś niemowlaka bawiącego się telefonem komórkowym rodziców? Widok kilkulatka bezbłędnie obsługującego smartfony nikogo już chyba nie dziwi. Dzieci najczęściej wykorzystują komórki, aby pograć w gry, korzystać z portali społecznościowych i komunikatorów oraz by zadzwonić do rodziców.

- Advertisement -

– Mój ośmioletni wnuk ma o wiele lepszą komórkę niż ja emerytka. Ja od lat mam wysłużoną Nokię, która mi bardzo odpowiada. Natomiast wnuk ma nowego smartfona – mówi się pani Wanda z Bydgoszczy.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził w grudniu 2017 roku badania konsumenckie z których jasno wynika, że ponad 80% dzieci w wieku 7-14 lat mają własne telefony i to nie byle jakie, tylko nowe smartfony. Największą grupą są siedmiolatkowie – 17,4% i dwunastolatkowie – 14%. Co dziesiąty dzieciak posiadał telefon komórkowy przed ukończeniem 7 lat.

Smartfon służy im do dzwonienia do rodziców i rodziny, do pisania i odbierania SMS-ów oraz rozmów ze znajomymi. 75% badanych gra w gry w telefonie, trochę mniej dzieci słucha muzyki czy ogląda filmy bądź bajki. Co drugi małoletni korzysta z komunikatorów internetowych, aplikacji i portali społecznościowych.

Zdecydowana większość dzieci ma telefon na kartę. Rodzice wydają miesięcznie około 20 złotych. Dopiero co trzeci rodzic stosuje kontrolę rodzicielską odnośnie telefonu komórkowego swojego dziecka – informują autorzy badania.

Prawie co dziesiąty rodzic wskazał, że ich dziecko natknęło się na pornografię. 15% dzieci przyznało, że spotkało się w Internecie z okrucieństwem, 15% z hejtem, 14% z treściami drastycznymi, 12% z nagością. Tylko 6 na 10 dzieci wie, że nie wolno nikomu w sieci podawać swoich danych osobowych, haseł i wysyłać swoich zdjęć.

Czy zastanawialiście się kiedyś jak komórka, telewizor i komputer wpływają na dziecko? 

Niestety najczęściej urządzenia elektroniczne mają zły wpływ na rozwój dziecka. Według badań, dzieci w wieku 0-2 lata w ogóle nie powinny mieć styczności z urządzeniami elektronicznymi, w wieku 3-5 lat powinny mieć ograniczony dostęp do jednej godziny dziennie, a w wieku 6-18 lat do dwóch godzin dziennie.

W dzisiejszych czasach dzieci i młodzież korzystają z elektroniki 4-5 razy częściej niż powinny (wszystko przez telefony i tablety, które można zawsze mieć przy sobie). Może to nieść poważne konsekwencje dla zdrowia.

Poniżej 10 powodów (opartych o badania), dla których należy ograniczyć używanie urządzeń elektronicznych przez dzieci:

1. GWAŁTOWNY WZROST MÓZGU

Do 2 roku życia mózg dziecka zwiększa trzykrotnie swą objętość i pozostaje w stanie szybkiego wzrostu do 21. roku życia. Wczesny rozwój mózgu uwarunkowany jest przez bodźce pochodzące z otoczenia. Przesycenie mózgu zwiększonym dostępem do technologii elektronicznych okazuje się mieć negatywny wpływ na zaburzenia uwagi, zaburzenia uczenia się, opóźnienie funkcji poznawczych, wzrost impulsywności i spadek zdolności samozachowawczych, np. napady złości.

2. OPÓŹNIONY ROZWÓJ 

Używanie elektroniki ogranicza ruch dziecka, co może prowadzić do opóźnienia w rozwoju ruchowym. Jedno na troje dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole są opóźnione w rozwoju, są negatywnie nastawione do nauki. Rozwój ruchowy ma związek z umiejętnością koncentrowania się. Przesadne korzystanie z urządzeń elektronicznych przez dzieci poniżej 12 roku życia szkodliwie wpływa zarówno na rozwój ruchowy jak i umysłowy.

3. EPIDEMIA OTYŁOŚCI 

Przesiadywanie przed telewizorem, granie na konsoli całymi dniami mają bezpośredni wpływ na wzrost otyłości. Dzieci, które nie spotykają się ze znajomymi i mają możliwość korzystania z komputerów, komórek i gier w swoich pokojach mają o 30% wyższy wskaźnik otyłości niż u dzieci, które rzadko korzystają z komputerów. Wiąże się to z tym, że u 30% dzieci będzie rozwijać się cukrzyca, znajdą się one w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia zawału serca i udaru mózgu oraz skróci się ich życie. Zaryzykowano stwierdzenie, że dzieci XXI wieku mogą być pokoleniem, które nie przeżyje swoich rodziców.

4. BEZSENNOŚĆ 

Aż 60% rodziców nie kontroluje czasu korzystania z urządzeń elektronicznych przez swoje dzieci. 75% dzieci ma możliwość korzystania z TV i komputerów w swoich pokojach. 75% dzieci w wieku 9 i 10 lat ma problemy ze snem, bo ich myśli skupione są na grach, filmach, kreskówkach itd. Jaki ma to wpływ na koncentrację i wyniki w nauce – nie trzeba podawać.

5. CHOROBY PSYCHICZNE 

Nadużywanie telefonów komórkowych, komputerów, telewizji jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do rozwoju depresji, wahań nastrojów, powstawania niepokoju, lęków, zaburzeń uwagi, autyzmu, psychoz i problematycznych zachowań.

6. AGRESJA

Treści w Internecie i TV są nasycone przemocą i mogą powodować dziecięcą agresję. Małe dzieci są dużo bardziej narażone na rosnące występowanie przemocy fizycznej i seksualnej w mediach. Przykładem może być gra komputerowa Grand Theft Auto 5, która przedstawia czytelne akty seksualne, gwałty, morderstwa, okaleczenia i tortury, tak samo jak wiele programów telewizyjnych.

7. CYFROWE OTĘPIENIE

Media prezentujące szybko zmieniające się obrazy przyczyniają się do spadku koncentracji, rozwoju pamięci i umiejętności skupiania się. Wywołane jest to odcinaniem się połączeń neuronowych w korze czołowej mózgu. Dzieci, które mają problem ze skupieniem się, mają także problemy z uczeniem się.

8. UZALEŻNIENIA (FONOHOLIZM U DZIECI)

Rodzice także coraz częściej korzystają z urządzeń elektronicznych, przez co są oderwani od swoich dzieci, oddalają się od nich, coraz mniej ze sobą rozmawiają, a w przypadku braku przywiązania rodzicielskiego, dzieci zaczynają uciekać w stronę korzystania z rzeczy, które mogą je uzależnić.

Twórcy kampanii społecznej  „Uwaga! Fonoholizm” przeprowadzili badania, z których wynika, że o uzależnieniu od telefonów komórkowych można mówić już w przypadku dzieci. Jakie są skutki? Osłabienie kontaktów z rówieśnikami oraz rodzicami, zanikanie pasji i zainteresowań, niewywiązywanie się z obowiązków, drżenie rąk, agresja, zaburzenia funkcji biologicznych (sen, odżywanie).

9. PROMIENIOWANIE

Światowa Organizacja Zdrowia w 2011 roku zaliczyła telefony komórkowe i inne urządzenia korzystające z łączności bezprzewodowej do kategorii „2B”, czyli kategorii opisującej czynniki mogące powodować raka, ze względu na emisję promieniowania. W grudniu 2013 roku jeden z kanadyjskich doktorów zalecił, aby urządzenie bezprzewodowe zostało zaliczone do grupy „2A” ryzyka rakotwórczego i zostały określone jako „prawdopodobnie rakotwórcze”.

10. NIEZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ 

Dzieci są przyszłością, ale nie ma przyszłości dla dzieci, które nadużywają korzystanie z urządzeń elektronicznych.

A Wy pozwalacie Waszym dzieciom na korzystanie z TV, komputerów i telefonów komórkowych?

Źródło: bakusiowo.pl/mamotoja.pl/pomorska.pl
Zdjęcie: iStock

PRZECZYTAJ TAKŻE:

30 najbardziej oryginalnych imion nadanych dzieciom w 2017 roku.