Światowy koncern zainwestuje w fabrykę pod Wrocławiem. Szukają ludzi do pracy

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Robert Bosch zainwestuje w rozwój swojego zakładu w Mirkowie pod Wrocławiem.

Światowy koncern zainwestuje ponad 110 milionów złotych w rozbudowę swojej fabryki systemów hamulcowych, mieszczącej się w podwrocławskim Mirkowie tuż przy granicy Wrocławia.

Dodatkowo, na dachach hal fabrycznych powstanie farma fotowoltaiczna. Pierwsze prace przy rozbudowie zakładu ruszą już w listopadzie. Firma już szuka ludzi do pracy.

- Advertisement -

„W naszym zakładzie zajmujemy się produkcją układów hamulcowych, a naszym głównym produktem są zespoły mocy – zarówno konwencjonalne, wykorzystujące próżnię oraz nowoczesne, mechatroniczne iBoostery. Do czego one służą? W procesie hamowania potrzebna jest duża siła, której nie jest w stanie wygenerować kierowca i ta siła musi zostać zmultiplikowana. Właśnie do tego służą produkowane przez nas zespoły mocy” – wyjaśnia Piotr Pyzio dyrektor fabryki w podwrocławskim Mirkowie i członek zarządu spółki Robert Bosch w Polsce.

Zakład należy do dywizji Robert Bosch Chassis System Control i współpracuje z większością producentów motoryzacyjnych na świecie, w tym z takimi markami jak BMW, Citroën, Opel, Tesla, Toyota czy grupa Volkswagen (m.in. Porsche, Audi, Škoda).

„To, że Bosch postawił na rozwój fabryki w Mirkowie świadczy o tym, jak bardzo doceniani są nasi pracownicy, ich otwartość i innowacyjność. Wypracowują standardy działania, które są wdrażane w innych zakładach produkcyjnych Bosch. Nie bez znaczenia jest też nasza konkurencyjność” – mówi Piotr Pyzio.

Podkreśla jednocześnie, że w Mirkowie oprócz produkcji ogromne znaczenie ma Centrum Badawczo-Rozwojowe, działające od 2012 roku i zatrudniające obecnie ponad 70 inżynierów. Zespół centrum uczestniczy w pracach rozwojowych koncernu przy opracowywaniu kolejnych generacji układów hamulcowych.

Rozbudowa zakładu

Jak na razie, Bosch w rozbudowę podwrocławskiego zakładu zainwestował ponad miliard złotych. Do 2023 roku planuje wybudować dodatkową halę, do której zostanie przeniesiona część magazynowa fabryki, a na uzyskanej powierzchni zostaną zainstalowane nowe linie produkcyjne. Nowa część magazynowa będzie w pełni zautomatyzowana.

„Produkty będą odbierane z linii produkcyjnych przez autonomiczne wózki widłowe, które będą je przewoziły w odpowiednie miejsca w magazynie. Nowa hala powstanie kosztem około 70 mln złotych, a zakończenie prac planowane jest w drugim kwartale 2023 roku. Prace budowlane rozpoczną się w listopadzie, w 25. rocznicę rozpoczęcia działalności Boscha pod Wrocławiem” – mówi Piotr Pyzio.

Czytaj: Wrocław uruchomi linię autobusową nr 345

Potrzebni nowi pracownicy 

Rozwój fabryki Roberta Boscha w Mirkowie realizowany będzie w ramach WSSE „Invest-Park”. Jak szacują przedstawiciele firmy, zostanie ona powiększona o 25 procent, czyli o 9 tysięcy mkw, a zatrudnienie z obecnych 900 osób zwiększy się do ponad 1000, w tym specjalistów w Centrum Badawczo-Rozwojowym.

Na dachu nowej hali fabryki Roberta Boscha w Mirkowie powstanie też farma fotowoltaiczna, która w 15 procentach ma zaspokoić zapotrzebowanie zakładu na energię.

Koncern Bosch zatrudnia w Polsce 7700 pracowników w 8 fabrykach, w tym w 4 ośrodkach badań i rozwoju. Należą do niego cztery spółki działające w naszym kraju: Robert Bosch produkujący dla branży motoryzacyjnej (do niej należy zakład w Mirkowie), BSH (sprzęt gospodarstwa domowego), Bosch Rexroth oraz sia Abrasives Polska. Na całym świecie grupa zatrudnia blisko 395 tys. pracowników. W 2020 roku firma wygenerowała obrót w wysokości 71,5 miliarda euro.

Czytaj: Nowy mural we Wrocławiu jest jednocześnie hotelem dla pszczół