Ranking miast, w których żyje się najlepiej w 2019 roku

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Agencja badawcza The Economist Entelligence Unit opublikowała ranking miast, w których najlepiej się mieszka. Jakie miasta znalazły się w pierwszej dziesiątce spośród 140 ankietowanych? Miasta były oceniane pod kątem bezpieczeństwa, dostępu do opieki zdrowotnej, kultury i środowiska, edukacji, sportu i infrastruktury.

Poznajcie miasta, w których żyje się najlepiej.

10. Adelaide, Australia

zdjęcie: twitter.com

Na dziesiątym miejscu znalazła się australijska stolica stanu Południowa Australia. Z populacją 1,3 miliona Adelaide plasuje się na piątym miejscu największych miast Australii. Miasto to staje się coraz bardziej znane z powodu światowych winnic, dziewiczych plaż i nowych restauracji.

- Advertisement -

9. Kopenhaga, Dania

zdjęcie: pixabay.com

Pomimo stosunkowo wysokich kosztów utrzymania stolica Danii oferuje doskonałą infrastrukturę i opiekę zdrowotną. Ma również nadzieję, że stanie się najbardziej przyjaznym rowerowym miastem na świecie, a władze dążą do zwiększenia liczby osób dojeżdżających rowerem do 50% do 2025 roku.

8. Tokio, Japonia

zdjęcie: pixabay.com

W ramach przygotowań do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 miasto-gospodarz Tokio przeszło szybką transformację, co bez wątpienia przyczyniło się do tak dobrej pozycji w tym rankingu. Tokio jest również znane z tego, że jest jednym z najbezpieczniejszych miast na świecie i jest popularne wśród turystów, którzy chcą doświadczyć zarówno ultranowoczesnej, jak i tradycyjnej w jednej tętniącej życiem metropolii przygody. Tokio  uzyskuje ogólny wskaźnik utrzymania na poziomie 97,2.

7. Toronto, Kanada

zdjęcie: pixabay.com

Toronto uzyskuje ogólny wskaźnik utrzymania na poziomie 97,2. Najbardziej zaludnione miasto Kanady zostało również nazwane najbardziej wielokulturowym współczesnym miastem na świecie. 51% mieszkańców urodziło się poza Kanadą i zamieszkuje je ponad 230 różnych narodowości.

6. Vancouver, Kanada

zdjęcie: pixabay.com

Pomimo spadku liczby miejsc, najbardziej zaludnione miasto Kolumbii Brytyjskiej nadal może pochwalić się bardzo wysokim wskaźnikiem żywotności 97,3 – w tym doskonałymi wynikami w opiece zdrowotnej, kulturze i środowisku, edukacji i infrastrukturze.

5. Calgary, Kanada

zdjęcie: pixabay.com

Chociaż w tegorocznej ankiecie spadły z pozycji czwartej na piątą, Calgary pozostają najbardziej znanym miastem w Ameryce Północnej, wyprzedzając innych kanadyjskich rywali, Vancouver i Toronto. Calgary, zamieszkane przez 1,3 miliona ludzi, często słyną z wysokiej jakości życia.

4. Osaka, Japonia

zdjęcie: pixabay.com

Osaka spadła w tym roku z trzeciego na czwarte miejsce – ale nie znalazła się w pierwszej dziesiątce aż do 2018 roku, po spadku liczby przestępstw i ogólnej poprawie jakości transportu. Miasto portowe jest jedną z potęg gospodarczych Japonii i jest drugim co do wielkości obszarem metropolitalnym po Tokio.

3. Sydney, Australia

zdjęcie: pixabay.com

Według Magazynu The Intelligence Unit, Sydney wzrósł w tym roku z piątego na trzecie miejsce ze względu na wzmożone wysiłki na rzecz przeciwdziałania skutkom zmian klimatu, poprawy ich kultury i wpływu na środowisko. Jednak najbardziej zaludnione miasto Australii wciąż pozostaje o jedno miejsce za swoim rywalem, Melbourne.

2. Melbourne, Australia

zdjęcie: pixabay.com

Przed pobiciem przez Wiedeń w 2018 roku Melbourne przez siedem lat z rzędu znajdowało się na liście „Global Liveability Index”. Z wynikiem 98,4 w 2019 roku po raz kolejny spadł poniżej pierwszego miejsca, ale nadal osiągnął wynik 100 w zakresie opieki zdrowotnej, edukacji i infrastruktury. Dzięki kwitnącej scenie artystycznej Melbourne jest często nazywane kulturalną stolicą Australii.

1.Wiedeń, Austria

zdjęcie: pixabay.com

Z ogólną oceną 99,1 na 100, Wiedeń już drugi rok z rzędu jest najbardziej przyjaznym miastem na świecie. Stolica Austrii konsekwentnie osiąga wysokie wyniki w podobnych badaniach, a firma konsultingowa ds. zasobów ludzkich Mercer zajmuje również pierwsze miejsce w rankingu jakości życia w Wiedniu co roku już przez dekadę (2009-2019).

Polskie miasto – Warszawa – znalazła się na 66 pozycji. Spadła o jedno miejsce w porównaniu do roku poprzedniego.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Warszawa w najlepszej 10-tce miast na świecie. Poznaj powód!

Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow

Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl