Coraz więcej treści z udziałem twórców z Polski pojawia się na zagranicznych platformach. Polska obfituje w wielce utalentowanych ludzi, co generuje zainteresowanie dużych firm zewnętrznych. Dziś, 30 listopada odbyła się premiera pierwszego polskiego serialu zrealizowanego przy współpracy z platformą Netflix.
Sprawdź trzy muzyczne alternatywy na zimowy okres!
Autorem scenariusza do pierwszego polskiego serialu dla Netflixa jest Joshua Long, a za produkcję odpowiadają The Kennedy/Marshall Company i The House Media Company. Serial przedstawia alternatywną rzeczywistość, w której zimna wojna nigdy się nie zakończyła, a Polska nigdy nie wyszła z Układu Warszawskiego. Akcja rozgrywać się będzie w 2003 roku. Na ekranach zobaczymy m.in. Roberta Więckiewicza, Macieja Musiała, Michalinę Olszańską, Andrzeja Chyrę, Zofię Wichłacz, Edytę Olszówkę, Mirosława Zbrojewicza, Krzysztofa Wacha, Patrycję Volny, Wojciecha Kalarusa czy Ewę Błaszczyk.
Niezmiernie cieszymy się, że możemy pokazać tę alternatywną wersję historii w porywającym thrillerze, i to z tak niesamowitą polską obsadą. Kontynuujemy owocną współpracę z nominowaną do Oscara Agnieszką Holland i jej wspaniałym zespołem. Jestem przekonany, że „1983” spodoba się nie tylko polskim widzom, ale i widowni Netflix na całym świecie – mówił o serialu Erik Barmack, wiceprezes Netflixa ds. międzynarodowych treści oryginalnych.
Przeczytaj jak przygotować się na nadchodzący adwent!
Straszliwy atak terrorystyczny z 1983 roku pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Dwadzieścia lat później zimna wojna wciąż trwa w najlepsze. Student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce. Teraz, w 2003 roku, po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek nie tylko radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie jej obywateli, ale odmieni losy całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.
Serial „1983” został wyreżyserowany przez cztery polskie artystki: Katarzynę Adamik, Olgę Chajdas, Agnieszkę Holland i Agnieszkę Smoczyńską. Pierwsze dwa odcinki to dzieło Agnieszki Holland. W role głównych bohaterów wcielają się Robert Więckiewicz, Maciej Musiał, Michalina Olszańska, Andrzej Chyra i Zofia Wichłacz.
Wszystkie odcinki od dzisiaj można zobaczyć na platformie Netflix. Czołowe grono polskich aktorów obiecuje bardzo dobry poziom gry. Równie wielkie nazwiska po stronie reżyserskiej też zdają się sugerować, że produkcja jest skazana na sukces. Dajcie znać jak Wy odnaleźliście się w tej alternatywnej rzeczywistości, i czy pochłonęła Was bez końca.
Jestem podekscytowany tą produkcją, ponieważ jeśli odniesie sukces, może być dużym argumentem do ponownego nawiązywania współpracy z naszymi rodzimymi twórcami. Wciąż jeszcze czekamy z niecierpliwością na pierwsze zdjęcia z realizowanej przez Netflixa adaptacji prozy Sapkowskiego. Jednym z reżyserów „Wiedźmina” został Tomasz Bagiński – autor „Legend polskich”, nominowany do Oscara za krótkometrażowy film animowany „Katedra” oraz nagrodzony BAFTĄ za „Sztukę spadania” i spot dla BBC promujący Zimową Olimpiadę w Soczi. Polak wyreżyseruje przynajmniej jeden odcinek w każdym sezonie nowego serialu Netfliksa. Netflix nie podał na razie oficjalnej daty premiery, ale jak sugeruje może to być rok 2020. Producentka w jednym z wpisów na Twitterze napisała, że zależy im przede wszystkim na jakości, dopiero w drugiej kolejności na czasie.
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ! 🙂