Strona główna Ciekawostki Poznaniacy pogrzebią zimę po raz dziewiąty!

Poznaniacy pogrzebią zimę po raz dziewiąty!

0
Poznaniacy pogrzebią zimę po raz dziewiąty!

Pogrzeb Zimy odbędzie się już po raz 9-y, Rowerowe Powitanie Wiosny już po raz 27-ty, ale po raz drugi łączymy siły by maszerując, pedałując i trąbiąc, kolorem, ogniem i radością zbudzić Miasto Poznań ze snu zimowego! Chodźcie z nami przegonić złe duchy i przyciągnąć słońce by rządziło absolutnie i niepodzielnie.

W marcu zeszłego roku po raz kolejny poznaniacy zatopili marzannę, która uprzednie przygotowana wylądowała w Warcie. Przegnanie zimy oglądało kilkuset poznaniaków z kilku pokoleń. Wcześniej przeszli pogrzebowym orszakiem przez centrum miasta. W duchu wspólnego działania udało się zebrać silną ekipę, która wspólnie przygotowała pochód, symbolicznie przeganiający zimę z poznańskich ulic.

Wiosenna atmosfera udzieliła się wszystkim. Wolontariusze wraz z dziećmi od rana zajęci byli przygotowywaniem transparentów, malowaniem twarzy i szykowaniem dekoracji, oraz przede wszystkim Marzanny. Przy śniadaniu na wolnym powietrzu pod Teatrem Nowym zbierało się coraz więcej ludzi gotowych skończyć z mroźną porą roku. Pojawiła się też gigantyczna reprezentacja poznańskich rowerzystów. Nic dziwnego, poznaniacy uwielbiają rowery. Widać to chociażby po zeszłorocznym sezonie roweru miejskiego, który po raz kolejny pobił rekordy.

Pochód zakończył się na Kontenerach, gdzie już w towarzystwie wiosny można było celebrować nadchodzące słońce i pogodę ducha. W tym roku po raz kolejny będziemy mieli okazję wziąć udział w tym przepięknym wydarzeniu. Już 24 marca odbędzie się kolejny Pogrzeb Zimy i Rowerowe Powitanie Wiosny.

Póki co organizatorzy zapowiadają, że oczywiście muzycznie poprowadzą nas Tsigunz Fanfara Avantura i Drum Work, będziemy mogli pleść wianki, budować marzannę i celebrować ten szczególny czas w roku. W planie jest też kilka nowości ale wszystkie atrakcje, szczegóły co do trasy przemarszu i przejazdu pojawią się dopiero niebawem. Warto więc dołączyć do wydarzenie na facebooku i trzymać rękę na pulsie! Wszyscy niezależnie od wieku i statusu emocjonalnego są mile widziani. A zatem zapamiętajcie datę, poinformujcie znajomych, rodzinę i do zobaczenia ?

Przeczytaj u nas: Co musisz wiedzieć przed nadchodzącym sezonem PRM?

Marzanna to również nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Zgodnie z opisanymi przez Jamesa Frazera zasadami magii sympatycznej wierzono, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci spowoduje jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny. Obecnie w Polsce obrzęd łączony jest z nastaniem kalendarzowej wiosny 21 marca lub z przypadającym na ten właśnie okres Jarym Świętem.

Pogrzeb Zimy i Rowerowe Powitanie Wiosny 2018

Kochani,jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczesnikom i osobom zaangażowanym <3 NIECH ŻYJE WIOSNA!!! Widzimy się za rok! film Artur Jędrzejak / The CutPogrzeb Zimy Rowerowy Poznań Teatr Polski w Poznaniu od 1875 Klub Dragon KontenerART Concordia Design Międzynarodowe Targi Poznańskie Ulepsz Poznań KUCHNIA DLA DRAGONA Znacznik Klubokawiarnia Meskalina Przystań przy Roosevelta22 Ewelina Piguła fotografia Tsigunz Fanfara Avantura Drum Work Ludożercy z innej wsi Stanislas Pav REJ CAKE

Publisert av Pogrzeb Zimy Torsdag 12. april 2018

źródło: facebook
zdjęcia: Ewelina Piguła

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!

Niech żyje wiosna!