Poznań uczci Dzień Św. Patryka. Miasto rozbłyśnie na zielono!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Znane budynki, jak np. ratusz, aula UAM czy iglica zostaną podświetlone dzisiaj na zielono, ponieważ dzisiaj wypada Dzień Świętego Patryka.

Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca, święto patrona Irlandii – św. Patryka. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym.

Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. 17 marca jest dniem śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.

- Advertisement -

„Na tle ciemności te światła są symbolem nie tylko przyjaźni, ale także nadziei i upragnionych pierwszych oznak odbudowy” – napisała Emer O’Connell, ambasador Irlandii w Polsce.

Święto obchodzone jest również poza Irlandią, także w Polsce. 

„Global Greening” to znana na cały świat akcja podświetlania znanych budynków czy charakterystycznych miejsc na zielono. I tak co roku zielony staje się wodospad Niagara w Kanadzie, Empire State Building w Nowym Jorku, budynek opery w Sydney, londyńskie koło widokowe London Eye, Fontanna Neptuna w Gdańsku czy ratusz w Poznaniu.

Zielony Poznań

„Dzień św. Patryka to wspaniała okazja do świętowania i odnawiania irlandzkich przyjaźni na całym świecie, a zwłaszcza tu, w Polsce. W trudnych czasach przyjaźń staje się jeszcze ważniejsza. Cieszę się, że po raz kolejny w dzień św. Patryka wiele znanych polskich obiektów zazieleni się. Na tle ciemności te światła są symbolem nie tylko przyjaźni, ale także nadziei i upragnionych pierwszych oznak odbudowy” – napisała Emer O’Connell, irlandzka ambasador w Polsce.

Czytaj: Woda wraca do Jeziora Maltańskiego

W tym roku wiele miejsc w Poznaniu zaświeci się na zielono. Na przykład podświetlona zostanie aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ratusz i iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich, most Jordana na poznańskiej Śródce, Biblioteka Raczyńskich czy miejski stadion. Na zielono zaświeci też centrum handlowe Avenida przy poznańskim dworcu kolejowym.

– Dzień Świętego Patryka ma szczególne znaczenie dla wszystkich Irlandczyków oraz dla sympatyków Irlandii. Avenida po raz kolejny dołączyła do organizowanej z tej okazji akcji Global Greening i już w tę środę rozbłyśnie na zielono – mówi Katarzyna Korpak, dyrektor centrum.

Budynki zaświecą się na zielono wieczorem

Fundacja Kultury Irlandzkiej zaangażowana jest w promowanie wiedzy i kultury Irlandczyków. Na swoim profilu na Facebooku zachęca do obchodzenia dnia Św. Patryka.

W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa irlandzkie święto narodowe przeniosło się do Internetu. Dzisiaj wspierana przez Ambasadę Irlandii grupa taneczno-muzyczna Viral Sessions ma pokazać swoje najświeższe przedsięwzięcie. Premiera na Facebooku o godzinie 19:00.

Warto zaznaczyć, że polska społeczność stanowi w Irlandii około 3 procent populacji.

Czytaj: Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w Poznaniu już w czerwcu