Poznań: specjalne napisy przed przejściami dla pieszych

0
548
“Przejdź offline” – nowa kampania na ulicach Poznania Autor: Jacek Jaśkowiak / Facebook

Jak zapewne wiecie, od początku czerwca obowiązują nowe przepisy.

Zgodnie z nowymi regulacjami od 1 czerwca pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy dopiero na nie wchodzący – pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. 

Ustawa wprowadza także zakaz używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych, jezdnię czy torowisko.

Osoba, która będzie zapatrzona w ekran swojego smartfona, tabletu czy będzie słuchać muzyki na słuchawkach podczas przechodzenia przez jezdnię czy torowisko, od czerwca tego roku popełnia wykroczenie, za które może otrzymać mandat w wysokości do 500 zł. 

Czytaj: Otwarcie sklepu Primark w Poznaniu

Niestety, wiele ludzi nie potraktowało poważnie nowych przepisów, dlatego urzędnicy z Poznania postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. W Poznaniu namalowano przed kilkoma przejściami dla pieszych napisy zachęcające do schowania telefonu do kieszeni i skupieniu uwagi na drodze. Chodzi o napis: „Przejdź offline”.

„Przechodząc przez światła, odłóżmy smartphone do kieszeni. Od czerwca obowiązują nowe przepisy, które nas do tego zobowiązują. Specjalne napisy, które wymalowaliśmy przy przejściach dla pieszych, mają Wam o tym przypominać. Pamiętajcie – najważniejsze jest bezpieczeństwo” – apeluje prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. 

Już niedługo w Poznaniu pojawi się kilkadziesiąt takich napisów przy przejściach dla pieszych zlokalizowanych m.in. przy I ramie komunikacyjnej oraz ulicach Głogowskiej i Grunwaldzkiej. 

Czytaj: W Koninie powstanie ciepłownia geotermalna