W Koninie powstanie ciepłownia geotermalna

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

W czerwcu, po wielu latach czekania, na wyspie Pociejowo ruszy budowa ciepłowni geotermalnej. Będzie to jedna z trzech, opartych na odnawialnych źródłach energii, instalacji dostarczających ciepło dla miasta. Koszt inwestycji wyniesie prawie 58,5 miliona złotych, z dofinansowaniem przekraczającym 24 miliony.

W MPEC-Konin sp. z o.o. w obecności prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego podpisana została umowa z wykonawcą prac. Przetarg wygrało konsorcjum: UOS Driling S.A. z Warszawy (lider konsorcjum) i Energy Solutions sp. z o.o. z Tarnowa.

– To historyczne wydarzenie dla naszego miasta – powiedział prezydent.

- Advertisement -

– Czekaliśmy na ten moment kilka lat, ale to nie był czas zmarnowany. Wykorzystaliśmy go na wprowadzenie zmiany w koncepcji związanej z budową drugiego otworu zatłaczającego i doprowadziliśmy do właściwego montażu finansowego – podkreślił prezydent Piotr Korytkowski, dziękując radnym Rady Miasta Konina za wsparcie całego przedsięwzięcia.

Jak powiedział prezes zarządu MPEC-Konin sp. z o.o. Sławomir Lorek: „budowa ciepłowni rozpocznie się lada moment, a zakończenie inwestycji zaplanowane jest na koniec roku 2022. To termin, kiedy wykonawca ma oddać obiekt gotowy do użytkowania, po odbiorach przez nadzór budowlany i inne jednostki”.

Czytaj: Poznań zostanie Rowerową Stolicą Polski?

W ramach tej inwestycji, na wyspie Pociejowo powstanie budynek ciepłowni z urządzeniami służącymi do odbioru energii cieplnej pochodzącej z wody geotermalnej. Wyposażony będzie m.in. w rozdzielnię elektryczną z nastawnią cieplną oraz w halę technologiczną z wymiennikami ciepła, stacją filtrów oczyszczających wodę geotermalną oraz pompami wody sieciowej.

Zostanie też wybudowany żelbetowy pomocniczy zbiornik o pojemności około 2 tysięcy metrów sześciennych oraz zostanie wykonany odwiert zatłaczający GT-3 wraz z rurociągiem łączącym go z ciepłownią geotermalną, a także budowa przyłącza ciepłowniczego do magistrali biegnącej wzdłuż Trasy Warszawskiej.

Czytaj: Primark otwiera sklep w Poznaniu