Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej już wystartował

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Program Krajowej Sieci Onkologicznej będzie testowany na Dolnym Śląsku i w Świętokrzyskiem. Podstawowy cel to poprawić wykrywalność i jakość leczenia nowotworów.  Jednym z elementów tego projektu było uruchomienie specjalnej infolinii, żeby ułatwić pacjentom dostęp do informacji. 

W programie uczestniczy Dolnośląskie Centrum Onkologii oraz 12 innych ośrodków z całego województwa. W tych szpitalach będzie analizowana kompleksowość diagnostyki w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce typów nowotworów: raka piersi, płuc, jelita grubego, gruczołu krokowego i raka jajnika. Pilotaż ma sprawdzić, czy uda się zorganizować sprawną komunikację między szpitalami, które powinny stworzyć sprawną sieć w swoich regionach.

„Najważniejsza jest sieć onkologiczna. Chcemy połączyć wszystkie szpitale, które są zainteresowane rozwojem opieki onkologicznej w jedną strukturę, która upodmiotowi sytuacje pacjenta onkologicznego. ” – mówi dr Adam Maciejczyk, Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

- Advertisement -

Bardzo istotną częścią programu jest uruchomienie infolinii dla wspomnianych wyżej pacjentów. Dzwoniąc pod wskazany numer (+48 22 755 11 55) uzyskamy wszystkie niezbędne informacje dotyczące procedur i postępowania w przypadku wykrycia nowotworu, ale także będziemy mogli umówić się na wizytę. Osoby obsługujące infolinię poinformują również chorego o tym, jak powinien się przygotować do wizyty w szpitalu.

Na początku lutego program wystartował w dwóch województwach: dolnośląskim i świętokrzyskim. Koszt jego realizacji szacowany jest na 48 milionów złotych. Wstępnie ma on trwać 18 miesięcy.

„Dla samego pacjenta bardzo istotne jest to, że ma dodatkowe źródło informacji i możliwości umówienia się na wizytę, tak żeby skrócić czas dostępu do specjalisty. Po to jest ta infolinia.”– dodaje dr Adam Maciejczyk.