Pierwszy cyrkularny butik we Wrocławiu

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Już jest otwarty! Pierwszy na Dolnym Śląsku, a drugi w Polsce, cyrkularny butik z wyselekcjonowaną odzieżą używaną zebraną na terenie Polski.

To ważny krok w duchu slow fashion, który pomoże zadbać o środowisko i odpowiada na potrzeby współczesnych konsumentów. W tym butiku możesz nie tylko coś kupić, ale także oddać ubrania na cele charytatywne.

Butik cyrkularny – bo tak nazywa się ten sklep, otwarto właśnie we Wroclavii. Twórcy marki Ubrania Do Oddania sprzedają w nim używaną odzież zebraną na terenie całej Polski. Każdy kilogram oddanych przez darczyńców ubrań, to złotówka przeznaczana na cele charytatywne.

- Advertisement -

Unikalna formuła butiku jest efektem współpracy Unibail-Rodamco-Westfield, właściciela Wroclavii oraz marki UbraniaDoOddania.pl, która od kilku lat promuje cyrkularną modę, dodatkowo łącząc to z aspektem charytatywnym.

Czytaj: Nowa azjatycka restauracja w centrum Wrocławia!

Oddaj niepotrzebne ubrania na cele charytatywne

Każdy kilogram oddanych ubrań, to jedna złotówka dla potrzebujących. W ciągu trzech lat Ubrania Do Oddania przekazało ponad 750 tys. zł do 150 organizacji i uratowało przed zmarnowaniem 750 ton niepotrzebnych ubrań. Pomysłodawczynią i współzałożycielką marki jest Zosia Zochniak, która w 2021 roku została uznana jedną z najbardziej wpływowych kobiet Forbesa.

„Jestem dziewczyną „znikąd”, bez znanego nazwiska, bez znajomości, bez biznesu przejętego po rodzicach, bez przywilejów. Po prostu zwykłą dziewczyną z malutkiego miasta i czytając o sobie publikacje takiej rangi, ta moja „małomiasteczkowość” daje o sobie mocno znać. Nigdy nie przypuszczałam, że wiara w jedyną słuszną ideę drugiego obiegu, pracowitość i doza szaleństwa doprowadzi mnie do miejsca, gdzie moje nazwisko stanie w jednym szeregu z Wicepremierką Ukrainy, która odpowiada za integrację Ukrainy z UE i NATO” – tak Zosia Zochniak skomentowała to wyróżnienie na profilu na Facebooku Ubrania Do Oddania. Do tej pory udało jej się zebrać na cele charytatywne blisko 765 tys. złotych.

Czytaj: Do Muzeum Narodowego we Wrocławiu powrócił słynny obraz

Pierwszy cyrkularny butik na Dolnym Śląsku

Facebook

Ubrania do Oddania uruchamiają teraz także cyrkularne butiki, czyli własne sklepy second hand z wyselekcjonowaną odzieżą używaną, co ważne i nietypowe – zebraną z polskiego rynku, poprzez dedykowany portal UbraniaDoOddania.pl.

Dzięki współpracy z Unibail-Rodamco-Westfield, właścicielem flagowych centrów handlowych na świecie, ten nowatorski koncept działa już w dwóch obiektach w Polsce. Pierwszy działa od listopada w Galerii Mokotów, a drugi otwarto w stolicy Dolnego Śląska, w centrum handlowym Wroclavia.

Cyrkularny Butik zlokalizowany jest na I piętrze Wroclavii. Zajmuje lokal o powierzchni 160 mkw, a zgodnie z zasadami marki, meble i całe wyposażenie – lady, oświetlenie, ozdoby, również pochodzą z „odzysku”. To pierwsze takie miejsce we Wrocławiu, które oferuje klientom wyselekcjonowaną używaną odzież w dobrym stanie, zebraną na polskim rynku.

Drugie życie używanych ubrań 

„Selektywnie podchodzimy do wyboru partnerów dla Butików Cyrkularnych. Decydujemy się na współpracę z centrami, które aktywnie działają w kwestiach zrównoważenia swojego wpływu na środowisko, które racjonalizują decyzje zakupowe swoich klientów i wdrażają rozwiązania  ograniczające emisyjność, a co najważniejsze – rozumieją, że branża odzieżowa musi się zmieniać i chcą wesprzeć swoich najemców w procesie wchodzenia w realne i wartościowe projekty cyrkularne. Taka dla nas właśnie jest Wroclavia i czujemy absolutną dumę, że nasz Butik Cyrkularny będzie gościł w jej murach” – podkreśla Zosia Zochniak, współzałożycielka inicjatywy Ubrania do Oddania.

1 kg ubrań = 1 złotówka

Każda złotówka od 1 kg odzieży, który ponownie wróci do sprzedaży, trafi do wybranej organizacji charytatywnej. W pierwszych miesiącach działalności butiku będzie to fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”. W kolejnych miesiącach UDO będzie informować klientów, na jaką fundację prowadzona jest zbiórka.

Facebook

Moda na slow fashion

Jak wskazują badania Vogue Polska i BCG zebrane w raporcie „Consumers’ Adaptation to Sustainability in Fashion”, Polacy wybierają modę zrównoważoną:

  1. by chronić środowisko (42%),
  2. z troski o przyszłe pokolenia (30%),
  3. z troski o własne zdrowie (27%).

Wroclavia w ubiegłym roku wspólnie z Ubraniami do Oddania zorganizowała charytatywną zbiórkę odzieży, w której zebrano 4 tony odzieży i przekazano 8 000 zł na cele charytatywne. Natomiast w latach 2020 i 2021 we współpracy z warsztatem renowacji obuwia Pucybuty centrum zorganizowało dwie charytatywne zbiórki obuwia. Łącznie zebrano wówczas i odnowiono około tysiąca par butów, które trafiły do potrzebujących. W tym roku Wroclavia planuje kolejne tego typu inicjatywy.