Strona główna Ciekawostki Osiedle zamków za 205 milionów dolarów. Brak chętnych.

Osiedle zamków za 205 milionów dolarów. Brak chętnych.

0
Osiedle zamków za 205 milionów dolarów. Brak chętnych.
fot: źródło

Urokliwy, misternie zdobiony zamek z wieżyczkami i balkonami niczym z disnejowskich bajek. Otoczony malowniczym górskim pasmem. Brzmi jak marzenie. Któż nie chciałby mieszkać w takich warunkach?

Zamek króla i królowej był tylko jeden w całym królestwie i właśnie to czyniło go wyjątkowym. Natomiast na tureckim osiedlu zamków jest aż 732. Każdy z nich identyczny do poprzedniego, wybudowane są podobnie do popularnych obecnie bliźniaków czy szeregówek. Z tą różnicą, że zamiast niewielkich domów jednorodzinnych w szeregu stoją zamki.

Zostały wybudowane z betonu, co samo w sobie nie zachęca. Jednak ich wyszukany, oryginalny wygląd mógł znaleźć zwolenników, gdyby tylko zamków nie było tak dużo i nie byłyby one w tak bliskim sąsiedztwie. Deweloperzy zainwestowali aż 205 milionów dolarów, jednak wstrzymali budowę ze względu na brak chętnych. Okazuje się, że nikt nie chce zamieszkać w zamkowym osiedlu, chociaż ceny luksusowych willi wahają się od „zaledwie” 370 do 530 tysięcy dolarów.

fot: źródło
fot: źródło

Tureccy deweloperzy zdecydowali się wybudować zamki w prowincji Bolu. Planowano skusić potencjalnych mieszkańców oryginalnym pomysłem, urokliwym krajobrazem oraz dodatkowymi inwestycjami – szkołami, sklepami, basenami, restauracjami czy meczetami. Prawdopodobnie pozostałe budynki również zostałyby stylizowane na francuskie chateau. W założeniach osiedle Burj Al Babas  miało stanowić perfekcyjne miejsce zamieszkania dla arabskiej elity, która swoje bogactwo mogłaby zamanifestować, zamieszkując w zamku.

Niestety, bogata wyobraźnia deweloperów nie została zrozumiana, a projekt nie cieszy się ani kroplą zainteresowania ze strony kupców. Bajkowe osiedli stoi puste, zaś deweloper Sarot Group ogłosił bankructwo.

Przeczytaj: Japońska kawiarnia znalazła sposób na zatrudnienie sparaliżowanych osób.

Jednak prezes firmy deweloperskiej nie traci nadziei – Musimy sprzedać tylko 100 willi, żeby spłacić nasz dług. Uważam, że możemy przezwyciężyć ten kryzys w ciągu czterech, pięciu miesięcy i częściowo zainaugurować projekt – przekonywał w rozmowie z Bloombergiem.

fot: źródło
fot: źródło

Czy znajdzie się setka sułtańskich milionerów, gotowych do zamieszkania w zamku? Czy pasmo identycznych pałacyków pozostanie opuszczone wśród tureckich gór?

Sytuacja tureckiej gospodarki zwiastuje klęskę inwestycji. Turcja zmaga się z kryzysem, inflacją, osłabieniem walutowym. Sytuacji nie poprawia rozrzutność prezydenta –  jeszcze kilka lat temu bez mrugnięcia okiem zdecydował o wybudowaniu Białego Pałacu. Gigantyczny pałac, który kosztował państwo 1,5 mld zł, powstał pomimo sprzeciwu ekologów, ekonomów oraz wbrew decyzji sądu. Obecnie Turcja walczy z kryzysem, a kolejne firmy – tak jak wspomniana Sarot Group – bankrutują.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl