Organy, na których gra morze

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Morskie organy w Zadarze to jedne z najważniejszych chorwackich atrakcji. Fale Adriatyku wpadają do ukrytych w schodach gwizdków i wywołują magiczny dźwięk.

Spacerujących wybrzeżem wita nie tylko świeża morska bryza, porywisty wiatr i rozgrzane promienie słońca. Pobudzony zostaje jeszcze jeden zmysł. Adriatyk zapewnia ucztę dla ucha – poza uderzeniem fal, turyści usłyszą grę na organach, napędzanych przez morze i wiatr.

Projekt Nikoli Basić jest efektem poskromienia żywiołu. Wykorzystano energię natury i przemieniono ją w dźwięki. Organy wybudowano w Zadarze – szybko stały się ozdobą miasta i uatrakcyjnieniem betonowej linii brzegowej. Funkcjonują już od 2005 roku. Posłuchajcie ich muzyki:

- Advertisement -

Działanie orgulje – bo tak nazywa się ten nietypowy instrument – jest dość proste. Promenada ma kształt schodów, które prowadzą w stronę morza. W niższej ich części umieszczono aż 30 rur o różnej długości i szerokości, zaś w nich gwizdki, które odgrywają siedem akordów w pięciu tonacjach. Gdy wiatr pobudza morze, a woda wpada w otwory i płynie do specjalnych komór, wytwarza się rezonans. Dźwięk dochodzi do turystów przez dziury w najwyższych stopniach.

Piosenki grane przez Adriatyk przypominają śpiew wielorybów. Bez wątpienia kojarzą się z wodą i morskim żywiołem, dzięki czemu dodatkowo pobudzają i intensyfikują przyjemność z przebywania w pobliżu Morza Adriatyckiego.

Morskie organy nie są jedynym projektem Nikola Basicia. Inną atrakcją Zadaru jest instalacja Pozdrowienie Słońca. Tuż obok grających schodów znajduje się okrągła, płaska powierzchnia, wypełniona płytami solarnymi. W ciągu dnia kumulują energię słoneczną, natomiast w nocy emitują barwne światło. Oryginalny pomysł pozwala zachować promienie słoneczne na dłużej – ponownie dochodzi do połączenia dzieła człowieka i zjawisk przyrody.  Kolorowy pokaz igra z barwami nieba podczas zachodów słońca, dając niesamowity efekt. Zobaczcie sami:

fot: źródło

Przeczytaj również: Zamieszkaj w Luwrze – szansa na kameralne zwiedzanie paryskiego muzeum

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl