Okrzyknięto go najpiękniejszym koniem na świecie!

Powiązane

Leśnicy w Wielkopolski podarowali hojną kwotę szpitalowi dziecięcemu w Poznaniu

100 000 złotych - tyle poznańscy leśnicy przekazali na...

Gwiazda Hollywood odwiedziła Ogród Botaniczny w Krakowie

Hollywoodzka gwiazda Milla Jovovich kilka dni przebywała z rodziną...

Krakowska restauracja uznana za najlepszą w Polsce

Według jury konkursu World Culinary Awards, słynąca z polskiej...

Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Korki w wielu polskich miastach to smutna codzienność. Właśnie...

Udostępnij

Życie czasami nie szczędzi nam smutnych chwil, rozczarowań i porażek. Jednak warto skupić się na tym, co dobre. Przecież obok wszystkiego, co złe, można znaleźć w życiu mnóstwo dobra i piękna. Aby stwierdzić, że świat jest piękny wystarczy czasem przystanąć, rozejrzeć się i otaczającemu nas światu poświęcić chwilę refleksji, by pokochać życie z całych sił. 

W biegu codzienności nie zwracamy uwagi na to, ile piękna nas otacza. Chociażby zastanówmy się nad pogodą. Często narzekamy wiosną na błoto, latem na upały, jesienią na deszcze, a zimą na mrozy. A gdyby tak spojrzeć na to z takiej strony: wiosna to kwitnące, budzące się do życia kwiaty, rośliny, jabłonie, lato to bezchmurne niebo, nocą pełne gwiazd, jesień to piękne kolory, wszystkie drzewa mają pełną paletę barw, a zima to pięknie oszronione szyby i bałwan za oknem.

- Advertisement -

Nie tylko pogoda zachwyca. Potrafi zachwycić przyroda oraz zwierzęta. Tego konia okrzyknięto najpiękniejszym koniem na świecie! 

Wszystkie konie są piękne i majestatyczne, ale jedna rasa wyróżnia się wśród innych: Akhal-Teke z Turkmenistanu.

Rasa Akhal-Teke została odkryta 3000-2000 lat przed naszą erą, przez co jest jedną z najstarszych ras. Dzisiaj zostało już tylko kilka tysięcy sztuk, z czego większość znajduje się w Turkmenistanie i Rosji.

Rasa tych koni zwraca uwagę swoją suchą budową ciała i lekkimi chodami. Jego kończyny są długie i smukłe, z wysoko osadzonymi stawami. Długi jest również grzbiet, a zad szeroki i silny. Pierś jest głęboka i muskularna, lecz wąska. Długa i prosta szyja nadaje koniowi dumny wygląd. Głowa jest sucha i zgrabna, o prostym profilu. Uszy są długie i drobne; oczy duże i pełne wyrazu.

Konie te słyną z wytrzymałości. Jest to rasa pustynna, więc przystosowała się zarówno do bardzo wysokich temperatur, jak i wyjątkowo niskich. Umie pokonywać bardzo długie dystanse bez odpoczynku czy pojenia.

Konie najbardziej przyciągają uwagę swoim futrem, które wygląda niemal jak metal. Naukowcy odkryli, że wygląd bierze się ze struktury włosia, które pozwala odbijać światło, dzięki czemu wzmacnia efekt metalicznego połysku sierści.

Można się więc domyślić, dlaczego konie Akhal-Teke są w Chinach nazywane „końmi z nieba”.

Ich nazwa wzięła się od nazwy oazy Akhal oraz jednego z pięciu plemion turkmeńskich – Teke. Przez wieki koń stawiany był na piedestale w tradycji plemion turkmeńskich i był przedmiotem pożądania każdego Turkmena. Pisano o nich wiersze i śpiewano pieśni, nawiązywano do nich w powiedzeniach i przysłowiach. Zyskały one miano „skrzydeł Turkmenów”. Kiedy koń umierał to jego właściciel wyprawiał mu pogrzeb, a złe traktowanie konia było uważane za jedno z najgorszych przestępstw. Posiadanie konia było wyznacznikiem pozycji, ale również determinowało szanse przeżycia człowieka na pustyni – można przeczytać na odkrywamyinterior.pl.

Jedno jest pewne – ten koń to istny cud natury! 

Źródło: doceniac.com/topniusy.com/pl.wikipedia.org/odkrywamyinterior.pl/wypracownia.pl
Zdjęcie główne: YouTube.com

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Axe Nation – klub, w którym możesz rzucić siekierą i 'wyrzucić’ z siebie złe emocje!