Mamy XXI wiek. Uważamy się za ludzi nowoczesnych, racjonalnie myślących. Wszędzie poruszamy się ze smartfonem, zamawiamy ubrania przez Internet, uczymy się angielskich słówek, korzystamy z tabletu, w samochodzie używamy nawigacji, rozmawiamy ze znajomymi z drugiego końca świata na Facebooku, a mimo to wystarczy, że przez drogę przebiegnie nam czarny kot i już czujemy niepokój, jesteśmy zakłopotani.
Jesteśmy przerażeni na widok rozbitego lustra, w piątek trzynastego najchętniej nie wychodzilibyśmy z domu, kobiety nie stawiają torebek na podłodze, z łóżka zawsze stajemy prawą nogą.
Z badań wynika, że w przesądy wierzy ponad połowa dorosłych Polaków! Wiara w zabobony wypływa ze stereotypów głęboko zakorzenionych w kulturze i tradycji. Ich źródeł można doszukać się w średniowieczu, a nawet w starożytności.
Jakie są najpopularniejsze przesądy?
1. STAWIANIE TOREBKI NA PODŁODZE
Mówi się, że nie „wolno stawiać torebki na podłodze, bo pieniądze uciekają”. Ten przesąd wśród wielu kobiet jest wciąż aktualny i niektóre naprawdę bacznie pilnują, żeby ich torebka zawsze leżała na jakiejś szafce, łóżku, albo wisiała na krzesełku – byleby nie stała na podłodze!
2. PODKOWA NA SZCZĘŚCIE
Podkowa to symbol szczęścia. Zawieszona nad drzwiami ma zapewnić pomyślność całemu domowi i jego mieszkańcom.
3. PIĄTEK TRZYNASTEGO
To jeden z najbardziej znanych przesądów, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wszystkie złe rzeczy zdarzają się w piątek trzynastego. Bywa, że liczba 13 jest w ogóle pomijana, np. w budynkach nie ma piętra o takim numerze, w hotelach nie ma pokoi z tym numerem.
4. CZARNY KOT
Kolejny popularny zabobon. Niektórzy widząc, że czarny kot przebiegł im drogę – czekają, aż ktoś pierwszy przekroczy pechową linię, lub zmieniają trasę.
5. ROZBITE LUSTRO
Rozbite lustro oznacza siedem lat nieszczęścia. Podobno pecha jednak można odwrócić, np. chowając do portfela fragment stłuczonego lusterka – i to z kolei ma przynosić szczęście.
6. PRZECHODZENIE POD DRABINĄ
Jeśli drabina jest rozstawiona albo oparta o ścianę i się nieopatrznie pod nią przejdzie – ściąga się na siebie ogromnego pecha.
Z wróżbą w 2018 rok
Ludzie lubią znać przyszłość – są jej ciekawi.
Horoskopy czyta ponad połowa Polaków, połowa z nich kieruje się zawartymi wskazaniami. Wróżkę odwiedził co siódmy Polak…
Co zyskujemy korzystając z wróżb?
Czy to nie kolejny zabobon zniewalający umysł i serca? pic.twitter.com/QfpdQPh2hZ— Paweł (@Pawel_Nalopak) January 11, 2018
7. ZRYWANIE KWIATÓW NA GROBIE
Wierzy się, że to przynosi nieszczęście, a nawet śmierć. Wierzono, że osoba, która zerwie kwiaty na czyimś grobie, ściąga na siebie klątwę.
8. ODPUKAĆ W NIEMALOWANE
Należy to robić, aby ustrzec się przed niepowodzeniem i nieszczęściem. Plucie przez lewe ramię także miało chronić przed nieszczęściem.
9. ROZSYPANA SÓL
To znak, że na pewno będzie awantura i na pewno ktoś w rodzinie się pokłóci.
10. ZAWRACANIE Z DROGI
To pechowy przesąd dla zapominalskich. Zawracanie z drogi to zły znak. Wierzono, że przerwanie rozpoczętej już drogi sprawi, że będzie ona przebiegała pechowo. To dlatego niektórzy, gdy muszą cofnąć się po coś ważnego do domu, przysiadają na chwilę i liczą do dziesięciu, albo obracają się kilka razy wokół własnej osi. Czy to „odkręca” pecha? Tego nie wie nikt…
11. WITANIE SIĘ PRZEZ PRÓG
Witanie w progu ma przynosić pecha, ponieważ wierzono w granicę oddzielającą bezpieczny dom od złego świata zewnętrznego. To dlatego podając sobie dłonie w progu, istnieje ryzyko, że złe moce z zewnątrz zostaną przeniesione do domu.
12. WSTANIE LEWĄ NOGĄ
Ten, kto wstanie lewą nogą będzie miał pechowy, wyjątkowo zły dzień – wszystko go będzie drażnić, nic mu się nie będzie udawać.
13. ZABICIE PAJĄKA
Według jednych zabicie pająka przynosi nieszczęście, według drugich grozi to niepogodą.
14. OTWIERANIE PARASOLA W DOMU
Ta czynność także przynosi pecha. Otwarcie parasola w domu skutkuje nieszczęściami i wypadkami.
15. BUTY POSTAWIONE NA STOLE
Jedni twierdzą, że buty na stole gwarantują kłótnię. Drudzy, że przynosi to pecha. Mówi się także, że właściciel tych butów zbankrutuje, a w domu, w którym buty stały na stole zabraknie jedzenia. Ogólnie ujmując – nie przynosi to nic dobrego.
16. SPOTKANIE Z ZAKONNICĄ POZA KLASZTOREM
Spotkanie zakonnicy poza klasztorem także ma przynosić pecha.
17. SZYCIE NA KIMŚ LUB NA SAMYM SOBIE
Chcesz na szybko zaszyć sobie dziurkę w swetrze albo spodniach? Przesąd mówi, że nie wolno niczego zszywać na kimś lub na sobie, ponieważ grozi to zaszyciem rozumu lub pamięci tej osobie.
18. CZERWONA WSTĄŻECZKA, NITKA
Do dzisiaj można zobaczyć przy wózku dziecięcym, albo dziecięcym łóżeczku czerwoną kokardkę. Ma to na celu odegnać złe moce, które mogłyby zauroczyć dziecko. Niektórzy noszą czerwoną nitkę przywiązaną na nadgarstku, albo czerwone nitki w kieszeni od spodni.
19. SZCZĘŚLIWA MONETA
Gdy znajdziesz monetę na chodniku, podnosisz ją, chuchasz, wkładasz do portfela i cieszysz się, że niedługo przyniesie Ci to powodzenia, bo moneta pomnoży zawartość Twojego portfela.
20. KOMINIARZ
Każdy, kto zobaczy kominiarza łapie się za guzik i wierzy, że przyniesie mu to szczęście.
21. KICHNIĘCIE I MÓWIENIE NA ZDROWIE!
Zawsze się zastanawiałam, po co mówić na zdrowie, gdy ktoś kicha. Okazuje się jednak, że dawniej wierzono, że gdy ktoś kichnie, jego dusza może opuścić ciało, proszono więc Boga o interwencję. Inaczej wierzyli starożytni Rzymianie – oni po kichnięciu gratulowali szczęścia, bo wierzyli, że podczas tej czynności z organizmu człowieka był wyrzucane złe duchy. Należy także wspomnieć o pladze, która w VI wieku dziesiątkowała ludność Europy. Zarażanie kichali. Wówczas Grzegorz I obwieścił, że choremu, który kichnie, należy powiedzieć „Na zdrowie!”, ponieważ potrzebna jest prośba do Boga i pomoc, zdrowie i ochronę. I tak został do dziś.
Źródło: dziennikpolski24.pl/polskatimes.pl
Zdjęcie główne: pixabay,com
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jaki jest najgorszy rak? Te nowotwory zabijają nas najczęściej!