Strona główna Badania O czym piszczą delfiny? Tego dowiemy się już za 2 lata – sztuczna inteligencja rozszyfruje język tych wspaniałych ssaków!

O czym piszczą delfiny? Tego dowiemy się już za 2 lata – sztuczna inteligencja rozszyfruje język tych wspaniałych ssaków!

0
O czym piszczą delfiny? Tego dowiemy się już za 2 lata – sztuczna inteligencja rozszyfruje język tych wspaniałych ssaków!
Delfiny to bardzo inteligentne zwierzęta, które żyją i polują w dużych grupach, a gdy któremuś z nich dzieje się krzywda lub jest ranny , to pozostałe bez wahania spieszą mu z pomocą.  Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta te porozumiewają się ze sobą za pomocą echolokacji – potrafią analizować dźwięki o różnych częstotliwościach, co pozytywnie wpływa na komunikację międzygatunkową, efektywniejsze zdobywanie pożywienia i rozpoznawanie przeszkód.

Naukowcy w ostatnich latach prowadzą liczne badania nad inteligencją delfinów. Zbierane są od wielu lat różne rodzaje dźwięków wykorzystywanych przez delfiny. Jednocześnie analizowana jest ich mowa ciała, którą zwykle wyrażają za pomocą skoków i obrotów. Dla ludzi takie zachowanie to zwykłe piski, ale kto wie, czy nie jest to wysoko wyspecjalizowany język istot inteligentnych?

Zobacz także: To najprawdopodobniej najmniejsza krowa na świecie

W Królewskim Instytucie Technologii w Sztokholmie naukowcy już pracują nad rozszyfrowaniem dźwięków delfinów. Nie wykluczone, że już za 2 lata poznamy zaawansowaną mowę tych pięknych zwierząt.

Startup Gavagai AB zakłada, że przy pomocy specjalnego algorytmu uczenia maszynowego odwzorowana zostanie mowa delfinów, a poszczególne sekwencje dźwięków, których nauczy się system przełożone zostaną na język ludzi.

A tak na marginesie, to wiedzieliście, że delfiny śpią z jednym okiem otwartym? 😉

Zdjęcie: Źródło

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ

Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7Łódź

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie odwiedź f7city.pl.