Strona główna Ciekawostki Najbardziej rozświetlone muzeum w Warszawie!

Najbardziej rozświetlone muzeum w Warszawie!

0
Najbardziej rozświetlone muzeum w Warszawie!

Neony znajdowały się kiedyś na wielu ulicach, swoją łuną rozświetlały ponurość miasta. Kolorowe światła mieniły się w deszczowe dni, przypominając wytworzonym obrazem wielkie zachodnie aglomeracje. Dziś, ze względu na koszt produkcji używa się ich już sporadycznie, jednak na przestrzeni ostatnich lat zainteresowanie ponownie wzrasta.

Zobacz też: Najlepsze pizzerie na Międzynarodowy Dzień Pizzy

Rok 1956 w Polskiej historii był przełomowy pod wieloma względami, natomiast wszystkie z odbywających się tego czasu zmian pozwoliło na unowocześnienie życia i miasta mieszkańców. Na ulicach miast zagościła nowoczesna architektura oraz właśnie charakterystyczne, świetliste znaki. Neonowe szyldy i reklamy stawały się drogowskazami, wyznaczającymi charakterystyczne punkty w nocnym pejzażu miasta. Do projektowania neonów zatrudniano często wybitnych artystów i rzemieślników, którzy sprawnie rozporządzali narzędziami, by stworzyć klarowną i lekką kompozycję.

W niepodległej Polsce reklamy żarówkowe i neonowe zmieniły oblicze miast, zwłaszcza Warszawy – zniszczonej i ograbionej przez zaborców, obwieszonej bezlikiem niewyszukanych, ręcznie malowanych szyldów.

Zobacz też: Pierwszy Dzień Vege Festiwalu! [fotorelacja]

Celem Muzeum Neonów jest dokumentacja oraz ochrona powojennych reklam świetnych – neonów. Począwszy od roku 2005 nasza instytucja angażuje się w działania związane z badaniem i odnawianiem starych neonów, będących wspomnieniem po szeroko zakrojonych projektach wielkiej neonizacji, prowadzonych w krajach Bloku Wschodniego. Przyczyniliśmy się do swoistej nowej mody na neony w Polsce, czego najlepszym przykładem jest otwarcie pierwszego w Polsce i jednego z nielicznych na świecie muzeów poświęconych starym reklamom świetlnym.

Stała kolekcja muzeum składa się z ok. stu starych neonów i innych instalacji reklamowych, które nierzadko zostały zaprojektowane przez wybitnych artystów i grafików, będących też twórcami znanej na świecie tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. W naszym muzeum mają Państwo unikalną możliwość przyjrzenia się neonom z bliska, a także docenienia kunsztu twórców i rzemieślników tej często zapominanej formy sztuki.

Muzeum nie zajmuje się jednak jedynie gromadzeniem neonów, które nie mogą wisieć w swoich oryginalnych lokalizacjach. Zainicjowaliśmy kampanię, której celem jest ochrona starych reklam neonowych w miejskiej scenerii w ramach projektu „Akcja Renowacja!”.

Placówka jest instytucją prywatną, która nie jest utrzymywana ze środków publicznych. Działalność muzeum i realizacja jego misji, a także projektów związanych z odnawianiem neonów są finansowane przez naszych gości i sympatyków.

Muzeum Neonów jest otwarte siedem dni w tygodniu. Udostępnione zarówno indywidualnym zwiedzającym, jak i większym grupom. Organizowane są też wydarzenia specjalne, lekcje edukacyjne, pokazy filmowe czy wycieczki z przewodnikiem. Możliwe jest też zwiedzanie zbiorów po godzinach otwarcia pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji i dokonaniu dodatkowej opłaty.

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!
źródło: Muzeum Neonów
cover: fotopolska.eu